SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Narodowe Święto Niepodległości w Katowicach
Setki osób wzięły udział w wojewódzkich obchodach Święta Niepodległości, które odbyły się w Katowicach. Uroczystości już zwyczajowo rozpoczęto przed archikatedrą Chrystusa Króla występem Orkiestry Dętej Katowice, która zaprezentowała repertuar pieśni patriotycznych. Wraz z orkiestrą wystąpili uczniowie X Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego J. Paderewskiego z Katowic.

O 10.30 w archikatedrze rozpoczęła się msza w intencji Ojczyzny, której przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Msza została odprawiona w uroczystej oprawie artystów Filharmonii Śląskiej.

Przywołując słowa zmartwychwstałego Chrystusa: - „Pokój Wam” w ten szczególny dzień dla naszej Ojczyzny i Polaków - mówił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podczas homilii, która poświęcona była rozważaniom na temat istoty służby. – Im głębiej przeżywa się służbę, tym głębsza rodzi się odpowiedzialność (…) Sprawowanie władzy winno być służbą bliźniemu – podkreślał. – Aby zmieniły się struktury, muszą w nich służyć ludzie prawych sumień. (…) Państwo może działać dzięki moralności swoich funkcjonariuszy (…) Służba jest podstawowym warunkiem sprawowania władzy – dodał. – Człowiek staje się prawdziwy, kiedy oddaje się nie czemuś, a komuś. Mamy codziennie dokonywać tego wyboru, pamiętając, że żaden sługa nie może służyć dwóm panom – pouczał.

Po mszy goście – wśród nich przedstawiciele rządu: Witold Bańka, minister sportu i turystyki oraz Michał Wójcik, sekretarz stanu w Ministerstwie Energetyki, a także kompanie honorowe, poczty sztandarowe, parlamentarzyści, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, samorządowcy, delegacje stowarzyszeń i organizacji oraz mieszkańcy przeszli na Plac Bolesława Chrobrego pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyła się główna ceremonia, ze składaniem kwiatów, uroczystym apelem pamięci i salwą honorową. Przysięgę złożyli nowo przyjęci w szeregi Związku Strzeleckiego „Strzelec”.

- Polacy to naród, którego nie można złamać w niewoli. Polacy nigdy nie zrezygnowali z walki o wolność i niepodległość, nie zapomnieli o swej wierze, historii i kulturze. Pomimo – nieraz brutalnych – szykan oraz przeszkód, pielęgnowali polskość, wszystko, co stanowiło jej istotę i tradycję - mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. – W tym doniosłym dniu, w którym świętujemy odzyskanie niepodległości, niech wybrzmią słowa jednego z tych, którego zasługi dla Polski trudno przecenić – Ignacego Jana Paderewskiego: „Nie zginie Polska, nie zginie! Lecz żyć będzie po wieki wieków w potędze i chwale. Dla was, dla nas i dla całej ludzkości” – zakończył swe wystąpienie.

Uroczystości zorganizowane przez wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka, marszałka województwa śląskiego Wojciecha Saługę i prezydenta Katowic Marcina Krupę zakończyła defilada, którą prowadził kapelmistrz kapitan Krystian Siwek. Następnie przemaszerowała orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach pod dowództwem aspiranta sztabowego Waldemara Skotarskiego, którą prowadził tamburmajor sierżant sztabowy Kamil Markiel. W defiladzie udział wzięli: Kompania Honorowa Wojska Polskiego (34. Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Bytomiu), Kompania Honorowa Policji (Oddział Prewencji Policji w Katowicach), Kompania Honorowa Państwowej Straży Pożarnej (Śląska Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej), Kompania Honorowa Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach, Kompania Honorowa Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu, Kompania Honorowa Związku Strzeleckiego „Strzelec”, Drużyna Sztandarowa Chorągwi Śląskiej Związku Harcerstwa Polskiego, Drużyna Reprezentacyjna Hufca Katowice i klasa wojskowa z XV Liceum Ogólnokształcącego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Katowicach.

Poczty sztandarowe wystawiły m.in.: 34. Śląski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Bytomiu, Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, Śląska Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Katowicach, Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu, katowickie szkoły średnie oraz organizacje kombatanckie.

Po defiladzie wystąpiła z koncertem działająca od 1934 r. Orkiestra Dęta Katowice pod batutą Damiana Łebka.

Na Placu Sejmu Śląskiego ustawione zostały stoiska promocyjne służb mundurowych Komendy Wojewódzkiej Policji, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej w Katowicach, 6 Batalionu Wojskowego w Katowicach – Komisje Uzupełnień z Katowic i Chorzowa oraz Związku Strzeleckiego Strzelec, Krajowej Administracji Skarbowej – Służby Celno-Skarbowej, Śląskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Można było m.in. zobaczyć wystawę sprzętu i wyposażenia służb mundurowych, w tym wozów strażackich i policyjnych, jak również robota Straży Granicznej służącego m.in. do wykrywania niewybuchów. Na dzieci czekał policyjny Sznupek. Można było też zobaczyć psa policyjnego w akcji oraz wystawę nielegalnych eksponatów zarekwirowanych przez służbę celną, a także można było postrzelać z karabinu laserowego czy odbić swoje linie papilarne przy stoisku policyjnego Laboratorium Kryminalistycznego. Odbyły się też pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej i prezentacje dotyczące numeru alarmowego 112. Atrakcjom towarzyszył poczęstunek wojskową grochówką.

Uroczystości z okazji 11 listopada odbyły się także w innych miastach w województwie śląskim. I wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz uczestniczył w uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Łodygowicach, Jastrzębiu Zdroju, Cieszynie i Hałcnowie. II wicewojewoda śląski wziął udział w uroczystościach w Myszkowie, Częstochowie i Bobrownikach.

Data dodania artykułu: 2017-11-12
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u