SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Mieszkanie plus szansą dla młodych
W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja dotycząca Krajowego Zasobu Nieruchomości oraz inicjatyw legislacyjnych rządu związanych m.in. z Programem Mieszkanie Plus.

Większość tematów przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Tomasz Żuchowski, który wspólnie z wicewojewodą Sławomirem Sadowskim otworzyli to spotkanie. Wiceminister Żuchowski podkreślił, że spotkanie jest częścią szeroko zakrojonych konsultacji publicznych w/s pierwszych lokalizacji programu. W swoim wystąpieniu przedstawił liczne możliwości, jakie program daje gminom i lokalnym społecznościom.

W konsultacjach uczestniczyli przedstawiciele wszystkich samorządów powiatowych i samorządów gminnych, administracji nadzoru budowlanego, spółdzielni mieszkaniowych i deweloperów. Chodzi o to, żeby z szansy uzyskania mieszkania, które będą powstawały przy udziale Krajowego Zasobu Nieruchomości, mogły skorzystać zarówno gminy, w których są nieruchomości Skarbu Państwa już przygotowane pod budownictwo mieszkaniowe, jak również gminy, które mają własne działki budowlane, także uzbrojone i potrzebują kapitału na budowę mieszkań.

KZN poszukuje działek odpowiednich pod budownictwo mieszkaniowe i chce poznać opinie gmin dotyczące lokalizacji mieszkań z opcją dojścia do własności. Dla najemców – przyszłych właścicieli mieszkań, będzie to bardzo atrakcyjna oferta najmu o czynszu normowanym (maksymalny ustalony dla danej lokalizacji przez rozporządzenie rządu). Takie mieszkanie będzie można docelowo wykupić, albo tylko długoterminowo wynajmować. Cena przyszłych lokali ustalona została na bardzo atrakcyjnym poziomie. W województwie warmińsko-mazurskim średnio 10 zł od metra kwadratowego.

Celem konsultacji jest uzyskanie akceptacji gmin dla konkretnych lokalizacji. Chodzi o to, żeby powstające budynki dobrze komponowały się z otoczeniem, ich funkcjonowanie nie powodowało obciążenia finansowego gmin i aby były akceptowane przez mieszkańców. Tam, gdzie jeszcze samorządy nie zgłosiły zainteresowania programem, samorządowcy będą mogli uzyskać opinie swoich mieszkańców dotyczące potrzeby skorzystania z takiej oferty i włączenia jej do wieloletnich lokalnych programów gospodarowania zasobem mieszkaniowym.

Wiceminister Żuchowski razem z wicewojewodą Sadowski spotkali się również z mediami na specjalnie zorganizowanym briefingu prasowym, podczas którego minister poinformował, że resort podpisał już ponad 10 listów intencyjnych na prawie tysiąc mieszkań. Pierwsze miasta zainteresowane programem Mieszkanie Plus to: Zielona Góra, Kielce i Łomża.

Data dodania artykułu: 2017-11-20
Autor artykułu: Warmińsko-Mazurski UW
stat4u