SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,III Gala Ogólnopolskich Europejskich Dni Dziedzictwa
Muzyka Wojciecha Kilara, kilkadziesiąt rozdanych nagród oraz wyróżnień oraz polonez. Tak wyglądała uroczysta, ogólnopolska gala podsumowująca Europejskie Dni Dziedzictwa. W wydarzeniu tym udział wzięła wicewojewoda opolski Violetta Porowska.

Europejskie Dni Dziedzictwa to idea mająca na celu upowszechnianie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego. To idea łącząca różnych organizatorów pod jednym szyldem. To manifestacja dumy narodowej. Europejskie Dni Dziedzictwa uczą przywiązania do Ojczyzny, regionu, miejscowości. Są doskonałym narzędziem do wychowania patriotycznego, odkrywania korzeni, poznawania wielokulturowego dziedzictwa i budowania wspólnoty.

Z okazji EDD w Opolu, zorganizowano ponad 300 wydarzeń kulturalnych oraz edukacyjnych. - EDD to nic innego jak deklaracja miłości obywateli do swojego kraju. To także afirmacja dziedzictwa i pokazanie jak istotną ma ono wartość z kulturowego, środowiskowego, społecznego i gospodarczego punktu widzenia – komentuje profesor Małgorzata Rozbicka, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

- 25. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu” pozwoliła zwrócić szczególną uwagę na piękno i malowniczość polskich krajobrazów – miast, miasteczek i wsi. Odkrywaliśmy krajobraz będący zapisem historii i tradycji kolejnych pokoleń, podkreślając konieczność jego ochrony i potrzebę kształtowania w taki sposób, aby stał się nośnikiem najwspanialszych wartości – szacunku dla przeszłości i przyszłości, wrażliwości estetycznej i odpowiedzialności za jego kształt – stwierdza wicewojewoda opolski Violetta Porowska.

Podczas uroczystej gali specjalne wyróżnienia oraz nagrody finansowe, trafiły do rąk osób szczególnie zaangażowanych w krzewienie polskiej tradycji i kultury, osób i instytucji zaangażowanych w powodzenie EDD.

Z województwa opolskiego wyróżnieni zostali m.in.: Muzeum Uniwersytetu Opolskiego, Oddział PTTK w Nysie, Gmina Murów oraz redakcja „Tygodnik Prudnicki:.

Data dodania artykułu: 2017-11-23
Autor artykułu: Opolski UW
stat4u