SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Uroczystości Barbórkowe w Przemyślu
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wziął udział w poniedziałkowych Uroczystościach Barbórkowych Oddziału Geologii i Eksploatacji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA w Przemyślu. Uczestniczyli w nich także m.in. prezes zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Piotr Woźniak, prezydent Przemyśla Robert Choma oraz posłowie.

- W Polsce niemal zapomniano, że Podkarpacie należy do kilku ojczyzn górnictwa na ziemiach polskich. Święto górnicze w Przemyślu jest formą nie tylko uszanowania wielkiej pracy górników i trudu i państwa święta, ale także przypomnieniem tego ważnego dziedzictwa - powiedział Marszałek Sejmu podczas uroczystej Akademii w Teatrze Fredreum w Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu.

Marek Kuchciński podkreślał, że jednym ze strategicznych celów Polski jest zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa energetycznego, które realizowane jest dzięki działalności takiego przedsiębiorstwa jak PGNiG. - Zapewnia bezpieczeństwo nam wszystkim. Gaz należy do jednych z najważniejszych nośników energii. Dzięki wydobyciu krajowemu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazowe zapewnia 25 proc. zapotrzebowania gazu w Polsce. Polskie górnictwo będzie zapewniało stabilizację mieszkańcom naszego kraju - podkreślił Marek Kuchciński.

Robert Choma zaznaczył natomiast, że samorządy takie jak Przemyśl zasługują na uznanie i wyróżnienie. - Chciałbym wyrazić wdzięczność za zorganizowanie uroczystych obchodów w Przemyślu, mieście, które wraz z regionem jest predestynowane by tutaj cieszyć się i radować ze święta, ale również podkreślić jak ważną częścią naszej najjaśniejszej Rzeczpospolitej jest Podkarpacie - powiedział prezydent Przemyśla.

Uroczystości w Teatrze Fredreum w Zamku Kazimierzowskim poprzedziła Msza Św. z udziałem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego w Bazylice archikatedralnej w Przemyślu.

Data dodania artykułu: 2017-11-28
Autor artykułu: sejm.gov.pl
stat4u