SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Chcemy być solidarni z państwami afrykańskimi
Jeżeli chcemy zatrzymać nielegalne migracje, jeżeli chcemy, żeby ci ludzie mieli perspektywy życia i rozwoju w Afryce, to musimy stworzyć im ku temu warunki. O tym między innymi będziemy rozmawiać na szczycie – powiedziała dziennikarzom premier Beata Szydło przed rozpoczęciem V szczytu Unii Afrykańskiej i Unii Europejskiej w Abidżanie.

Zatrzymanie nielegalnych migracji

Jak wyjaśniła premier Beata Szydło Polska jest obecna na szczycie Unia Europejska – Unia Afrykańska z trzech powodów. Po pierwsze, chcemy być solidarni z państwami afrykańskimi. Tak jak cała Unia Europejska, bierzemy udział w finansowaniu programów, które mają służyć rozwojowi państw afrykańskich – mówiła szefowa rządu. Jeżeli chcemy zatrzymać nielegalne migracje, jeżeli chcemy, żeby młodzi ludzie mieli perspektywy życia i rozwoju w Afryce, to musimy stworzyć im ku temu warunki – podkreśliła premier.

Dobre relacje dwustronne

Drugim celem wizyty Prezes Rady Ministrów są relacje bilateralne. Chcemy nawiązywać jak najwięcej partnerskich relacji z państwami afrykańskimi – oznajmiła premier. W czasie szczytu szefowa rządu będzie rozmawiała z przywódcami państw afrykańskich o sprawach gospodarczych. Chcemy otwierać nowe rynki dla polskich przedsiębiorców i chcemy, żeby mieli oni szanse zaistnienia na rynku afrykańskim – mówiła. Zapowiedziała też, że Polska będzie otwierała kolejne ambasady na tym kontynencie.

Polityka klimatyczna

Polska jest aktywna w światowej polityce klimatycznej. Chcemy, żeby polskie firmy mogły korzystać z światowego funduszu klimatycznego – zaznaczyła Beata Szydło. Podkreśliła, że Polska zadeklarowała udział w tym funduszu na szczycie w Paryżu.

Szefowa rządu przypomniała, że w przyszłym roku Polska będzie gospodarzem konferencji klimatycznej COP24, która odbędzie się w Katowicach. Zależy nam na tym, żeby państwa afrykańskie i europejskie, które biorą udział w tym szczycie, doceniły polską propozycję polityki klimatycznej – mówiła premier. Chodzi o wykorzystanie zasobów naturalnych każdego z państw, politykę służącą rozwojowi poszczególnych krajów i ochronę ich obywateli.

Polska w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Premier Beata Szydło przypomniała też, że od 1 stycznia 2018 roku Polska będzie niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. To jest forum, na którym będziemy współpracowali z również państwami afrykańskimi i będziemy rozmawiali o tym, co jest istotne dla bezpieczeństwa światowego – zaznaczyła premier.

Data dodania artykułu: 2017-11-30
Autor artykułu: premier.gov.plstat4u