SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Chanuka na Wiejskiej. "Światło z Sejmu płynie w świat. Historyczne więzy obu społeczności - żydowskiej i polskiej"
Z udziałem Marszałka Sejmu, ambasador Izraela w Polsce oraz przedstawicieli społeczności żydowskiej odbyła się w środę w Sejmie uroczystość zapalenia lampy chanukowej z okazji święta świateł

Świece zapalili wspólnie Marek Kuchciński, gospodarz uroczystości, oraz rabin Shalom Dov Ber Stambler przewodniczący Centrum Żydowskiego Chabad-Lubavich Polska. - W Sejmie wspólne świętowanie Chanuki stało się już zwyczajem. Pięknym i jasnym, jak to święto rozjaśnione blaskiem chanukowych świec - powiedział Marszałek Sejmu, witając przybyłych gości. - Wierzę, że spotkania w Sejmie i Senacie odbywające się od lat w czasie ważnym dla kultury polskiej i żydowskiej świadczą o historycznych bliskich więzach łączących społeczność polską i żydowską zamieszkującą Rzeczpospolitą - kontynuował Marek Kuchciński.

Rabin Shalom Dov Ber Stambler wyraził wdzięczność, że od wielu lat w polskim Parlamencie obchodzone jest święto Chanuka. W swoim przemówieniu zaznaczył, że światło to uniwersalny symbol dobra mądrości i tolerancji. - Dziś to światło płynie w świat z serca Polski, z polskiego Sejmu jako symbol jedności ponad podziałami wraz z najlepszymi życzeniami dla obu naszych narodów - podkreślił rabin Stambler. - Cieszę się, że z okazji tego święta spotykamy z reprezentacją całej Polski i wszystkich partii. Chcemy żyć z waszym narodem tak blisko, jak za dawnych czasów - uzupełnił były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss. Z kolei Anna Azari, obecna ambasador, stwierdziła, że to bardzo ważne iż w tak ważnym politycznym momencie - jakim jest exposé nowego premiera, możliwe było wspólne świętowanie Chanuki w Sejmie. - Nowy premier rozpoczyna od dobrych relacji między Polską a narodem żydowskim. To dobry początek naszego święta - powiedziała.

Podczas uroczystości byli obecni także wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, marszałek senior Kornel Morawiecki, zastępca Szefa Kancelarii Sejmu Adam Podgórski, posłowie, senatorowie oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego. Współorganizatorem ceremonii było Centrum Żydowskie Chabad Lubawicz Polska.

Data dodania artykułu: 2017-12-13
Autor artykułu: sejm.gov.pl
stat4u