SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Roboty Sumo z Politechniki Białostockiej w Japonii
Trzy konstrukcje: Masakrator, Speedster oraz Ace zbudowane przez drużynę SumoMasters z Politechniki Białostockiej wystartują w najważniejszych zawodach robotów Sumo na świecie - International Robot-Sumo Tournament 2017 w Tokio w Japonii (15-18 grudnia). Roboty powstały w Studenckim Kole Naukowym Robotyków na Wydziale Mechanicznym. Zespół zdobywający nagrody na zawodach w Polsce i zagranicą tworzą: Maciej Wysocki, Krystian Chojnowski, Marek Klimowicz, Bartosz Pawłow, Piotr Wasilewski, Bartłomiej Łukaszuk. SumoMasters opiekuje się dr inż. Rafał Grądzki.

Zawody w Japonii są najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu walk robotów Sumo. Co roku, od 29 lat, zjeżdżają tam najlepsi na świecie konstruktorzy i ich roboty. Przepustką do uczestnictwa w tych zawodach jest wygrana rywalizacja w innych krajach i uzyskane dzięki temu specjalne zaproszenie od organizatorów. Z tego powodu często mówi się o International Robot-Sumo Tournament, że są to nieoficjalne mistrzostwa świata robotów klasy Sumo. Zespół SumoMasters z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, dzięki zwycięstwu w Hiszpanii, Chinach i Rumunii, w roku 2017 wystawi aż trzy swoje konstrukcje. Rok temu studentom udało się uzyskać bardzo wysokie 5 miejsce. Trzymamy kciuki za naszych zawodników!

mPieniądze na budowę i udoskonalanie swoich konstrukcji oraz na wyjazd do Japonii Wydział Mechaniczny zdobył w ramach grantu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Najlepsi z najlepszych!. Studenci dziękują także za wsparcie sponsorom (firmom Wenglor, Ion Motion Control, Supermagnete.de) oraz Prezydentowi miasta Białegostoku (w ramach umowy dotyczącej promocji miasta).

Data dodania artykułu: 2017-12-14
Autor artykułu: mat. prasowe PB
stat4u