SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,99. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego
Dokładnie 99 lat temu mieszkańcy Wielkopolski rozpoczęli walkę zbrojną o przyłączenie regionu do odradzającego się państwa polskiego. Dziś w Poznaniu odbyły się centralne obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, w których udział brali wojewoda Zbigniew Hoffmann oraz wicewojewoda Marlena Maląg.

Uroczystości rozpoczęły się w godzinach porannych na poznańskiej Cytadeli, gdzie wicewojewoda Marlena Maląg składała kwiaty pod głazem poświęconym Powstańcom Wielkopolskim. Wiązanka została również złożona na mogile pierwszego naczelnego dowódcy powstania generała Stanisława Taczaka, znajdującej się na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan.

Główna część obchodów, z udziałem wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna, miała miejsce przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Brali w niej udział również przedstawiciele rządu, parlamentu, samorządu województwa wielkopolskiego oraz samorządów powiatowych i miejskich. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera przeczytał list prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. – Kiedy w listopadzie 1918 roku odradzała się suwerenna Rzeczpospolita tutaj w Poznaniu i Wielkopolsce władzę sprawowali jeszcze zaborcy. Jednak nikt kto po polsku myślał i czuł nie wyobrażał sobie i nie godził się na to, by ojczyzna mogła zostać pozbawiona kolebki naszej polskiej państwowości i tożsamości – przekazał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów.

Po zakończeniu obchodów na placu przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich nastąpił przemarsz do Fary Poznańskiej, w trakcie którego doszło do złożenia wiązanek pod tablicą Ignacego Paderewskiego oraz pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Msza święta w poznańskiej Farze była sprawowana pod przewodnictwem biskupa Grzegorza Balcerka.

Data dodania artykułu: 2017-12-27
Autor artykułu: Wielkopolski UW
stat4u