SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Popłynęła woda dla gminy Koniecpol
Kolejni mieszkańcy gminy Koniecpol mogą się cieszyć z bieżącej wody w kranie. Z udziałem wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka oraz wicewojewody Mariusza Trepki odbyło się uroczyste uruchomienie wodociągu. Dzięki zakończeniu tego etapu budowy woda popłynęła w kranach mieszkańców miejscowości: Rudniki, Zaróg, Rudniki Kolonia, Dąbrowa, Piaski-Pękowiec i Teodorów.

To już drugi etap budowy sieci wodociągowej w gminie Koniecpol. Dokładnie rok temu wojewoda Jarosław Wieczorek wziął udział w uroczystym oddaniu do użytku sieci wodociągowej, która zaopatrzyła w wodę mieszkańców miejscowości: Dąbrowa, Wólka, Kuźnica Grodziska, Załęże, Oblasy.

– To jest bardzo ważny dzień dla mieszkańców gminy Koniecpol […] Mamy dzisiaj tą ogromną satysfakcję, że ten kolejny etap możemy zamknąć. To jest ponad 5-milionowa inwestycja, 450 osób będzie mogło na święta cieszyć się bieżącą wodą. […] To jest sukces zbiorowy bardzo wielu ludzi – mówił wojewoda.

Wojewoda podkreślił, że ta inwestycja nie byłaby możliwa bez zaangażowania rządu RP i władz lokalnych, a przede wszystkim wicepremier Beaty Szydło.

W ramach dzisiejszego oficjalnego otwarcia wodociąg został poświęcony przez księdza, a wojewoda Jarosław Wieczorek wraz z burmistrzem Koniecpola Ryszardem Suligą dokonali uroczystego odkręcenia kurka z wodą. Najważniejszym elementem uroczystości były jednak wyrazy wdzięczności mieszkańców Koniecpola, którzy na ręce wojewody złożyli kwiaty oraz podziękowania wicepremier Beacie Szydło za okazaną pomoc i wsparcie.

Wizyta w Rudnikach była także okazją do odwiedzenia Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych i wigilijnego spotkania z mieszkańcami. Wojewoda Wieczorek wpisał się też, jako pierwszy, do księgi pamiątkowej Rudnik.

***

Problem związany z brakiem wody w gminie Koniecpol pojawił się latem 2015 roku, kiedy to wyschły studnie i ok. 1,5 tys. osób zostało pozbawionych dostępu do bieżącej wody. Ze względu na niekorzystną sytuację finansową i wprowadzony plan naprawczy, który wyklucza dokonywanie inwestycji z własnych środków gminy, rozpoczęcie budowy wodociągów było jednak niemożliwe. Po otrzymaniu listu od mieszkańców z prośbą o wsparcie, w styczniu 2016 roku Koniecpol odwiedziła ówczesna premier Beata Szydło, która obiecała pomoc finansową na budowę nowej sieci wodociągowej. W ubiegłym roku oficjalnie ruszyła budowa wodociągów. Rozpoczęcie prac było możliwe między innymi dzięki wsparciu udzielonemu z budżetu państwa oraz uruchomieniu rezerwy Wojewody Śląskiego.

Data dodania artykułu: 2017-12-29
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u