SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Wiecha na budynku w programie Mieszkanie Plus w Gdyni
Tradycyjna wiecha to znak, że na placu budowy w Kaczych Bukach osiągnięto już stan surowy w pierwszym budynku. W lipcu zeszłego roku – symboliczne wbicie łopaty, dziś – widać już zabudowania, które powstają w ramach programu Mieszkanie Plus. 172 nowe mieszkania mają być gotowe pod koniec bieżącego roku.

W ramach budowy z rządowego programu w dynamiczniej rozwijającej się dzielnicy Gdyni będzie mogło osiedlić się kilkuset nowych mieszkańców, których do tej pory nie było na to stać. Takie są założenia programu: jest skierowany do osób, których zarobki są zbyt niskie, aby otrzymać od banku kredyt hipoteczny, lecz nie przysługuje im jednocześnie mieszkanie komunalne. Najprawdopodobniej czynsz w tym miejscu nie przekroczy 20 złotych za metr kwadratowy powierzchni, będzie też możliwość najmu z docelowym wykupem lokalu.

Budowa Mieszkań Plus w Gdyni rozpoczęła się 3 lipca 2017 roku od inauguracyjnej uroczystości, na której obecny był m.in. ówczesny wicepremier, a dziś premier Polski, Mateusz Morawiecki. Prace szybko posuwają się naprzód - aktualnie w Kaczych Bukach osiągnięto już najwyższy punkt konstrukcyjny jednego z sześciu zaplanowanych w tym miejscu budynków, stąd sięgająca do dawnych polskich tradycji uroczystość zawieszenia wiechy na obiekcie.

– Szybkie tempo prowadzonych tu prac napawa optymizmem. Realizacja programu Mieszkanie Plus to krok w kierunku podniesienia standardu życia i wyrównania szans wielu polskich rodzin. Dlatego ten projekt traktujemy ze szczególną uwagą - mówi Witold Słowik, wiceminister Inwestycji i Rozwoju.

Wykonawcy teraz skupią się na pracach instalacyjnych, po których rozpocznie się krycie dachu i przygotowywanie elewacji. Równolegle do stanu surowego trzeba doprowadzić jeszcze pozostałe pięć budynków. W toku są prace nad sporządzeniem nowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tej dzielnicy Gdyni, miasto zobowiązało się także w przyszłości zadbać o niezbędną infrastrukturę dla rozwijającej się dzielnicy Kacze Buki – w przyszłości powstaną tam między innymi drogi i szkoły.

- To bardzo ważny projekt dla Gdyni. Jesteśmy świadkami powstawania zupełnie nowej dzielnicy i jako samorząd chcemy zadbać o stworzenie nowoczesnego, przyjaznego dla rodzin miejsca do życia – zaznaczył Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Chcemy wspierać wszystkie sektory budownictwa i cieszymy się, że ten projekt rozwija się w naszym mieście. Tempo prac jest imponujące. Będzie to inwestycja, która w najbliższym czasie dostarczy jeden z pierwszych zasobów w ramach tego programu. Przed nami kolejne realizacje, pod które już dzisiaj przygotowywane są tereny w naszym mieście - dodaje prezydent Gdyni.

Realizacja całej inwestycji ma potrwać łącznie 18 miesięcy, co oznacza, że jeszcze przed końcem 2018 roku mieszkania powinny być gotowe w stanie deweloperskim, „pod klucz”. 172 lokale o różnej powierzchni znajdą się w czterokondygnacyjnych blokach. Powstaną też 224 miejsca postojowe. Wszystko zmieści się na gruntach o powierzchni 1,5 hektara. Za realizację inwestycji w Kaczych Bukach odpowiada spółka ISN.

- Obecnie nieco wyprzedzamy założony harmonogram. Po niespełna sześciu miesiącach od rozpoczęcia budowy, symbolicznej pierwszej łopaty, osiągnęliśmy już stan surowy – mówił Damian Kinda, wiceprezes ISN.

Data dodania artykułu: 2018-01-20
Autor artykułu: UM Gdynia
stat4u