SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Rozbito zorganizowaną grupę przestępczą w Krakowie
Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą się wprowadzaniem na rynek nielegalnych wyrobów akcyzowych. Śledztwo nadzorowała Prokuratura Okręgowa w Krakowie. W dniach 17-19 stycznia zatrzymano 11 osób - 10 obywateli RP oraz obywatela Ukrainy. Zabezpieczono także nielegalny towar o szacunkowej wartości ponad 662 tys. złotych.

Mężczyznom w wieku od 27 do 57 lat zarzuca się działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się produkcją, przemytem oraz obrotem papierosami i alkoholem wysokoprocentowym bez polskich znaków akcyzy. Papierosy i alkohol były samodzielnie produkowane przez podejrzanych, albo sprowadzane zza wschodniej granicy.

Funkcjonariusze z Karpackiego OSG zatrzymali 11 osób na terenie Krakowa oraz pobliskich miejscowości. Po przeszukaniu budynków i środków transportu, wykorzystywanych przez członków grupy, ujawniono m.in.: 7 146 paczek papierosów, 543 kg krajanki tytoniowej, 229 kg suszu tytoniowego, 25 litrów spirytusu oraz maszynę do cięcia tytoniu. Szacunkowa wartość zatrzymanych towarów wynosi ponad 662 tys. zł. Podczas działań zabezpieczonych zostało również 49 telefonów komórkowych, 16 kart sim, pamięci przenośne, komputer, tablet, laptopy, a także gotówkę w kwocie ponad 157 tys. zł, ok. 350 euro i 200 dolarów USD.

Prokurator Prokuratury Okręgowej w Krakowie zastosował wobec 8 zatrzymanych dozory policji, zakazy opuszczania kraju i poręczenia majątkowe w kwocie od 5 do 40 tys. zł. Wobec pozostałych zatrzymanych prokurator wystąpił o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowych aresztowań na 3 miesiące.

Grupa działała głównie na terenie województwa małopolskiego, ale także w innych miejscowościach kraju. Jej liderami byli trzej mieszkańcy Małopolski, w wieku 30-50 lat. Szacuje się, że członkowie grupy od lutego 2016 r. mogli wprowadzić na polski rynek nielegalne wyroby akcyzowe o wartości ok. 6 milionów złotych.

Data dodania artykułu: 2018-01-23
Autor artykułu: mswia.gov.pl
stat4u