SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Wystawa „Moja Ojczyzna” w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim
W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim została zainaugurowana wystawa pod nazwą „Mała Ojczyzna”. Prace można podziwiać w Westybulu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego do 16 lutego br.

Wystawa prezentuje prace laureatów regionalnego etapu XV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”, którego organizatorem jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Po zakończeniu wojewódzkiego etapu konkursu dzieła finalistów można było podziwiać w Muzeum Śląskim. Teraz część z nich trafiła do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie do 16 lutego 2018 r. będą mieli możliwość zobaczyć je wszyscy zainteresowani.

- Prace przepełnione miłością do Ojczyzny, w tych pracach zobaczycie państwo słowa „kocham Polskę”, „kocham moją Ojczyznę” – mówił podczas otwarcia wystawy wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, który był jednym z pomysłodawców wystawienia prac konkursowych w gmachu Urzędu. - Zaszczyt dla mnie jest podwójny, dlatego że ta wystawa otwiera w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim najpiękniejsze obchody stulecia niepodległości naszej Ojczyzny - dodał wicewojewoda.

W uroczystości wzięli także udział pracownicy śląskiego oddziału PFRON, na czele z dyrektorem Janem Wrońskim oraz sami laureaci, w tym Adam Śleziona, którego praca zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim etapie konkursu. - Tworzy pan coś, co we wszystkich sercach rozpala to, co jest najpiękniejsze - gratulował twórcy wicewojewoda Chrząszcz.

Organizowany przez PFRON konkurs „Sztuka Osób Niepełnosprawnych” jest największym tego typu przedsięwzięciem w kraju, skierowanym do uczestników warsztatów terapii zajęciowej i środowiskowych domów samopomocy oraz do niepełnosprawnych mieszkańców domów pomocy społecznej. Twórcy mogą nadsyłać prace konkursowe w 4 kategoriach: malarstwo i witraż, grafika i rysunek, tkanina i aplikacja oraz rzeźba kameralna i płaskorzeźba. W tegorocznej edycji wydarzenia, która odbyła się pod hasłem „Mała Ojczyzna”, wzięło udział ponad 100 osób z całego województwa. Jak zapowiada dyrektor Śląskiego Oddziału PFRON, po zakończeniu wystawy w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim prace laureatów będzie można podziwiać również w innych miasta regionu, m.in. w Bielsku-Białej i w Częstochowie.

Data dodania artykułu: 2018-01-25
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u