SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Ocena efektywności pracy sądów
Ministerstwo Sprawiedliwości przeprowadziło analizę efektywności pracy sądów okręgowych w Częstochowie i Włocławku. Ocena szerokiego zakresu czynników wpływających na jakość pracy oraz przegląd ewidencji spraw i podstawowych wskaźników za pierwsze półrocze 2017 roku wykazały niezadawalającą efektywność tych sądów.

Z analizy tej wynika, że Sąd Okręgowy w Częstochowie w rankingu spraw karnych jest ostatni ze wszystkich 45 sądów okręgowych w Polsce. Średni czas trwania postępowania w sprawach niezałatwionych karnych w tym sądzie to aż 33 miesiące, co daje mu 44. pozycję, z kolei pod względem średniego czasu postępowania w sprawach karnych sąd ten znalazł się na 42. pozycji.

Z kolei Sąd Okręgowy we Włocławku jest dopiero 42. w rankingu ogólnym wskaźnika opanowania wpływu, co oznacza, że w sądzie rosną zaległości. Sąd ten jest też ostatni pod względem wskaźnika odsetka wpływu spraw karnych ponownie wpisanych.

Nowym prezesem Sądu Okręgowego w Częstochowie z dniem 1 lutego 2018 r. zostanie sędzia Rafał Olszewski, wieloletni wiceprezes tego Sądu. Orzekał w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach, pełnił też funkcję zastępcy rzecznika dyscyplinarnego. Funkcję prezesa Sądu Okręgowego w Częstochowie z dniem 31 stycznia 2018 r. przestaje pełnić sędzia Adam Synakiewicz.

Z kolei na nowego prezesa Sądu Okręgowego we Włocławku z dniem 1 lutego 2018 r. powołana została sędzia Ewa Felińczak, absolwentka studiów podyplomowych dla sędziów sądów powszechnych na Uniwersytecie Gdańskim. Ma tytuł honorowy Sędziego Europejskiego roku 2015 przyznany przez Międzynarodową Komisję Prawników. Członek Kolegium Sądu Okręgowego we Włocławku, Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia i Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce. Funkcję prezesa Sądu Okręgowego we Włocławku z dniem 31 stycznia 2018 r. przestaje pełnić sędzia Jolanta Górska.

Nowych prezesów – dotychczas na stanowiskach tych były wakaty – z dniem 1 lutego 2018 r. mają także sądy okręgowe w Łodzi i Rzeszowie. Prezesem Sądu Okręgowego w Łodzi zostanie sędzia Sądu Apelacyjnego w Łodzi Dariusz Limiera. Jest on m.in. absolwentem studiów podyplomowych w zakresie prawa europejskiego dla sędziów sądów powszechnych w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Członek Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. To właśnie sędzia Dariusz Limiera prowadził sprawę największego w Polsce konfliktu klientów z bankami. W jednym z pierwszych w Polsce pozwów zbiorowych klienci domagali się zmiany zasad oprocentowania kredytów hipotecznych. Sędzia Limiera wydał wyrok, w którym uznał banki za winne zawyżania rat.

Natomiast w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie stanowisko prezesa obejmuje sędzia Rafał Puchalski, absolwent m.in. studiów podyplomowych dla sędziów sądów powszechnych w zakresie prawa europejskiego dla sędziów na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia – oddział w Przemyślu. Specjalista z prawa karnego, zaangażowany w działalność na rzecz propagowania wiedzy prawniczej wśród dzieci i młodzieży.

Analiza jakości pracy oraz przegląd ewidencji spraw i podstawowych wskaźników za pierwsze półrocze 2017 roku wykazały również niezadawalającą efektywność sądów rejonowych w Tarnobrzegu i Wieliczce. Sąd w Tarnobrzegu znalazł się na 291. pozycji w rankingu spraw cywilnych ogółem, zaś sąd w Wieliczce na 298. miejscu w ogólnym rankingu sądów rejonowych w kraju pod względem wskaźnika średniego czasu trwania spraw niezałatwionych.

Prezesem Sądu Rejonowego w Wieliczce z dniem 1 lutego 2018 r. zostanie sędzia Agata Maniecka Kurotaki. Z dniem 31 stycznia 2018 r. funkcję tą przestaje pełnić sędzia Ewa Ługowska. Na stanowisko prezesa Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu z dniem 1 lutego 2018 r. powołano sędzię Karolinę Barańską. Z dniem 31 stycznia 2018 r. funkcję prezesa przestaje pełnić sędzia Ziemowit Czech.

Nowych prezesów – dotychczas na stanowiskach tych były wakaty – będą miały także z dniem 1 lutego 2018 r. sądy rejonowe: w Kętrzynie – sędzia Tomasz Cichocki, w Gdyni - sędzia Elżbieta Nawara, w Choszcznie - sędzia Tomasz Klimczak, we Włocławku - sędzia Dariusz Braciszewski oraz w Opocznie – sędzia Mirosława Makowska.

Data dodania artykułu: 2018-02-01
Autor artykułu: mat. prasowe MS
stat4u