SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,98. rocznica zaślubin Polski z morzem
10 lutego 1920 roku generał Józef Haller wrzucając platynowy pierścień do Zatoki Puckiej dokonał symbolicznych zaślubin Polski z morzem. Dziś w Pucku spotkali się przedstawiciele rządu, parlamentu, samorządu i mieszkańcy miasta by uczcić 98. rocznicę tego wydarzenia. – Naszym zadaniem jest wykorzystać szansę jaką jest długa morska granica – napisał w liście do uczestników obchodów prezydent RP Andrzej Duda.

Obchody rozpoczęto mszą świętą w puckiej Farze pw. św. Ap. Piotra i Pawła. Dalsza część uroczystości odbyła się w Porcie Rybackim i w Ratuszu.

List od Premiera RP Mateusza Morawickiego odczytał Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Prezes Rady Ministrów podkreślił, że odzyskanie dostępu do morza to milowy krok w budowaniu silnej RP. Gospodarczo efektywne wykorzystanie dostępu do morza to priorytet.

W uroczystościach uczestniczyli: Dariusz Gwizdała, zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Marek Łapiński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, gen. Jarosław Mika, dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, kmdr Krzysztof Jaworski, dowódca 3. Flotylli, a także posłowie i senatorowie z Pomorza.

28 czerwca 1919 roku na mocy Traktatu Wersalskiego (traktat pokojowy kończący I wojnę światową, w której zginęło ok. 9 milionów żołnierzy) Polsce przyznano większość ziem zaboru pruskiego oraz przeprowadzenie plebiscytów na Warmii, Mazurach i Górnym Śląsku. Przywrócono Polsce także część Pomorza i niewielki dostęp do Bałtyku. Morska granica Polski przebiegała od Sopotu, zaś kończyła się w Wierzchucinie. Jedynym portem na tym odcinku był Puck. Stąd też wybór miejsca na zaślubiny.

Do Pucka gen. Józef Haller pojechał pociągiem z Torunia. Skład zatrzymał się w Gdańsku. Od Polonii Haller otrzymał dwa pierścienie. Jeden z nich spoczął w wodach Bałtyku. Choć z pewnym trudem. W swoich Pamiętnikach generał wspomina, iż pierścień potoczył się po lodzie (zatoka była zamarznięta). Rzuciło się za nim kilku Kaszubów ale żaden go nie złapał. Na pytanie generała - Czemuście go nie pochwycili? – odpowiedzieli : - Będziemy go mieli w Szczecinie!

Przypomnijmy, że dziś swoje święto obchodzi także Gdynia. Kończy 92 lata.

Data dodania artykułu: 2018-02-11
Autor artykułu: Pomorski UW
stat4u