SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,O rodzinie, małżeństwie i konstytucji w Lublinie
W Auli im. Lecha Kaczyńskiego Collegium Iuridicum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie odbyło się spotkanie z udziałem ministra Krzysztofa Szczerskiego i wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka pt. „Rodzina, małżeństwo – wartości podlegające szczególnej ochronie w świetle Konstytucji RP”.

– Ta dyskusja jest nam bardzo potrzebna, bo dzisiaj Polsce potrzebna jest nowa konstytucja, na nowe czasy. Obecnie obowiązująca przez 20 lat ujawniła mankamenty. Państwo jest nasze, więc powinno być takie, jak sobie życzymy. To nie jest wypadowa różnych sił gospodarczych, czy politycznych a naszej dyskusji – podkreślił minister Szczerski na konferencji prasowej poprzedzającej spotkanie.

– Bardzo się cieszę, że tutaj, w Lublinie rozmawiamy na tematy tak ważne, bo przecież trudno sobie wyobrazić ważniejszą płaszczyznę regulacji konstytucyjnej niż rodzina. Jestem ogromnie szczęśliwy z faktu, że wizyta ministra Krzysztofa Szczerskiego to jest w ciągu ostatnich dwóch dni czwarta tak poważna wizyta, bo wczoraj gościliśmy pana premiera Mateusza Morawieckiego, pana ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka a dzisiaj minister edukacji Annę Zalewską. To co dzisiaj widzimy w konstytucji RP, a co dotyczy rodziny, na tle regulacji europejskich czy światowych wygląda nieźle. Ale jest tu pewien paradoks, bo to, że mamy rodzinę, która jest uwzględniona w przepisach konstytucyjnych nie uchroniło nas od problemów rodziny jakie niestety narastają, a takim najważniejszym jest zapaść demograficzna – powiedział z kolei wojewoda Czarnek podczas otwarcia spotkania.

Spotkanie było kolejnym wydarzeniem w ramach kampanii informacyjnej „Wspólnie o Konstytucji”, która poprzedza zapowiedziane przez Prezydenta RP referendum konsultacyjne w sprawie zmian w Konstytucji RP. Organizacja otwartych debat o Konstytucji RP to konsekwencja słów prezydenta RP Andrzeja Dudy, podczas uroczystości 3 Maja. – Czas na poważną debatę konstytucyjną, przede wszystkim z udziałem polskiego narodu, z udziałem dojrzałego polskiego społeczeństwa – powiedział prezydent. W ślad za tymi słowami Kancelaria Prezydenta RP otwiera się na głos społeczeństwa, który jest kluczowy w procesie tworzenia prawa, zwłaszcza w zakresie ustawy zasadniczej.

Data dodania artykułu: 2018-02-14
Autor artykułu: Lubelski UW
stat4u