SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Młoda Polska Szkoła Parlamentaryzmu
Pod patronatem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego i Prezesa IPN, w olsztyńskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja pod hasłem „Młoda Polska Szkoła Parlamentaryzmu”. Organizatorami konferencji były Fundacja Commodus i Fundacja Łączka, które reprezentowali ich prezesi - Grażyna Gregorowicz i Tadeusz Płużański.

Obecny był także Kurator Oświaty Krzysztof Marek Nowacki i Filip Frąckowiak - prezes Fundacji Józefa Szaniawskiego, a zarazem dyrektor Izby Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego. Konferencję poprzedziło bowiem otwarcie wystawy „Generał Ryszard Kukliński-Polska Misja”.

Ogólnopolski projekt pt. „Młoda Polska Szkoła Parlamentaryzmu” ma na celu upowszechnianie wśród młodzieży idei parlamentaryzmu jako formy świadomego i odpowiedzialnego wpływania obywateli na życie publiczne i społeczne oraz wartości wspólnej pracy na rzecz Ojczyzny. Powstał z myślą o edukacji i propagowaniu postaw patriotycznych w oparciu o przykłady osobowości historycznych, m.in. Żołnierzy Niezłomnych. Wpływ na ten projekt miała niewątpliwie fascynacja środowisk młodzieżowych postaciami takimi jak legendarna łączniczka Danuta Siedzikówa "Inka", jak major Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" , jak rotmistrz Witold Pilecki. Śmiało można stwierdzić, że to młodzież odkryła i obroniła historię zapomnianego patriotycznego podziemia. Młodzież zaszczepiła na swoim gruncie pamięć o Wyklętych poprzez popularyzowanie sylwetek Żołnierzy Niezłomnych w kulturze – piosenkach, filmach i w przestrzeni publicznej poprzez noszenie znaków, wizerunków.

Zdaniem wojewody Artura Chojeckiego to projekt, który ma celu propagowanie i inicjowanie wśród młodzieży świadomego uczestnictwa i wpływania na życie społeczne. Chodzi o propagowanie parlamentaryzmu wśród młodego pokolenia. Takie konferencje mają się odbywać w wielu miastach Polski, być może nawet przez dwa lata.

W konferencji wziął również udział wicewojewoda Sławomir Sadowski, który powitał prelegentów i licznie przybyłą młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych. Jesteście pokoleniem, które jest przyszłością Polski. W tę przyszłość musicie wstępować dobrze przygotowani pod każdym względem, także w zakresie wiedzy historycznej, wiedzy o postawach i wartościach patriotycznych. Jestem przekonany, że ta dzisiejsza konferencja i towarzysząca jej wystawa przybliżą wam tę wiedzę, wartości i postawy.

Wystawa „Generał Ryszard Kukliński – Polska Misja” prezentuje cały życiorys generała na tle Polski, Europy i świata – mówił Filip Frąckowiak z Fundacji Józefa Szaniawskiego. Dodał, że Kukliński w 1945 roku rozpoczął karierę wojskową, wówczas w Wojsku Ludowym i podjął ważną decyzję o przekazaniu USA informacji o planowanych, w ramach Układu Warszawskiego, działaniach i ofensywy na zachód Europy.

Data dodania artykułu: 2018-02-16
Autor artykułu: Warmińsko-Mazurski UW
stat4u