SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Japońscy samorządowcy z wizytą w Sejmie
W środę w Sejmie gościła delegacja samorządowców z japońskiego miasta Tsuruga, którzy spotkali się z posłami z Polsko-Japońskiej Grupy Parlamentarnej, na czele z przewodniczącą poseł Dorotą Arciszewską-Mielewicz. To już kolejna w ostatnim czasie wizyta gości z Azji.

W trakcie rozmów poruszono wiele wątków, dotyczących dwustronnej współpracy. Prezydent Miasta Tsuruga Takanobu Fuchikami zapowiedział, że z uwagi na zbliżające się rocznice: 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, w 2019 r. - 100. rocznica ustanowienia stosunków dyplomatycznych z Japonią oraz w 2020 r. - rocznica przyjazdu dzieci syberyjskich do Japonii, miasto Tsuruga planuje wiele wydarzeń, przy organizacji których zaprasza do współpracy posłów z Grupy.

Przewodnicząca Dorota Arciszewska-Mielewczyk zapowiedziała wsparcie, a także omówiła plany organizacji konferencji i wystawy w Sejmie w czerwcu pt. „Dzieci syberyjskie Cesarzowej Japonii - pomoc Japonii dla dzieci polskich z Syberii 1919-1922”. Dyrektor Muzeum Port Humanitaryzmu w Tsurudze poinformował, że Muzeum dysponuje ekspozycją w powyższym temacie i jest możliwość udostępnienia jej Sejmowi. Posłowie zadeklarowali także pomoc dla Muzeum w Tsurudze w kwestii ustalenia dalszych losów uratowanych dzieci syberyjskich.

Rozmowy dotyczyły również możliwości nawiązania współpracy między Gdynią a japońską Tsurugą w ramach partnerstwa miast, a także zacieśniania współpracy między Tsurugą a Wejherowem, które przyjęło dzieci syberyjskie uratowane przez Cesarzową Japonii.

Polsko-Japońska Grupa Parlamentarna istnieje w Sejmie od dwóch lat.

Data dodania artykułu: 2018-02-16
Autor artykułu: sejm.gov.pl
stat4u