SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Gliwice mają nowe nazwy ulic
Wojewoda śląski wydał 14 lutego zarządzenia zastępcze dotyczące zmiany nazw ulic w Gliwicach. Dotyczą one 9 z 34 ulic, które zgodnie z ustawą o zakazie propagowania komunizmu i innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki, wymagały zmiany nazwy w tym mieście

Chodzi o następujące zmiany:

Armii Ludowej - Juliana Ordona

Małgorzaty Fornalskiej - Modelarzy

Leona Kruczkowskiego - Jana Karskiego

Władysława Gomułki - Rubinowa

Władysława Hibnera - Spadochroniarzy

Jana Krasickiego - Ignacego Krasickiego

Karola Marksa - Ks. Jerzego Popiełuszki

Gwardii Ludowej - Emilii Plater

Kniewskiego - Paralotniarzy

- Wydając te zarządzenia kierowałem się propozycjami, które przysłano z różnych środowisk gliwickich: rad dzielnic, rad osiedlowych, czy od samych mieszkańców. Sadzę więc, że są one zgodne z wolą gliwiczan – mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną do 2 września ubiegłego roku samorządy miały czas, by samodzielnie dokonać zmian w nazwach m.in. ulic, które propagują ustroje totalitarne, w tym komunizm. Niestety, gliwicka Rada Miasta, pomimo, że miała na to ponad rok, nie zrealizowała wymogów ustawy. Prezydent miasta, mimo pisma z prośbą o podanie propozycji, nie podał konkretnych nazw.

W Gliwicach do zmiany pozostało jeszcze 25 nazw ulic. Wojewoda czeka jednak na opinie z Instytutu Pamięci Narodowej niezbędne do wydania zarządzeń zastępczych. – Wystąpiłem także do IPN o dodatkową opinię dotyczącą ulicy Gruszczyńskiego. Tutaj są wątpliwości w sprawie okoliczności śmierci Tadeusza Gruszczyńskiego - pierwszego powojennego wiceprezydenta Gliwic. Liczę, że dodatkowe informacje od badaczy historii pomogą te wątpliwości wyjaśnić – mówi wojewoda Wieczorek.

Trzeba podkreślić, że zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną, zmiana nazw ulic nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych, w kontekście zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy, będą wolne od opłat.

Data dodania artykułu: 2018-02-17
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u