SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Specjalny prezent z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości
Angelika Kamińska z Działdowa jako pierwsza odebrała z rąk Dyrektora Generalnego Urzędu Wojewódzkiego Pawła Żukowskiego paszport wraz ze specjalnym pakietem jubileuszowym przygotowanym z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Jak powiedziała przybyłym na to spotkanie mediom, jest to dla niej dzień szczególny, który zapamięta do końca życia. Cieszę się, że oprócz standardowego paszportu, który otrzymują wszyscy o niego wnioskujący dostałam również szczególny prezent. Na pewno znajdzie się wśród pamiątek, które związane są z ważnymi chwilami w moim życiu – powiedziała Andżelika, która zdradziła również cel swojej pierwszej podróży z nowym paszportem. Będzie to wyjazd wakacyjny, najprawdopodobniej do Egiptu.

Specjalny prezent w 2018 roku, dla każdego 18-latka wnioskującego po raz pierwszy o paszport przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W otrzymywanym wraz z dokumentem pakiecie jubileuszowym znajdują się: flaga Polski, znaczek z logotypem Niepodległej oraz miniprzewodnik z opisem jak szanować biało-czerwone barwy i poprawnie śpiewać hymn Polski.

Jak podkreślił Dyrektor Generalny Paweł Żukowski, to tylko jeden z wielu patriotycznych akcentów. 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości będziemy świętować przez cały 2018 rok. Wszystkie działania podejmowane w tym zakresie przez Rząd, a także przez samorządy i różnego rodzaju instytucje to dowód pamięci o tych, którzy nosili Polskę w sercach w czasach, gdy nie było jej na mapach. Dyrektor przypomniał również, że na specjalnej ozdobnej kopercie, w której znajduje się pakiet widnieją wizerunki Piłsudskiego, Kwiatkowskiego, Dmowskiego, Narutowicza, Hallera, Paderewskiego, Witosa, Korfantego, Mościckiego, Wojciechowskiego – postaci, które w sposób szczególny zapisały się w historii Polski.

MSWiA szacuje, że w 2018 roku wniosek o wydanie paszportu złoży ok. 18 000 18-letnich obywateli Polski. Każdy obywatel taki wniosek może złożyć w dowolnym wydziale paszportowym urzędu wojewódzkiego lub punkcie paszportowym na terenie całego kraju, bez względu na miejsce zameldowania. Za granicą paszport można otrzymać za pośrednictwem konsulatu. Po złożeniu wniosku można monitorować status sprawy paszportowej za pośrednictwem platformy: www.obywatel.gov.pl/sprawdź czy twój paszport jest gotowy do odbioru. Można także skorzystać z usługi powiadomienia sms-em lub e-mailem o tym, że paszport jest już gotowy do odbioru.

O szczegółach akcji „Pakiet na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości/start w dorosłość” informują plakaty w urzędach, w których składane są wnioski o wydanie paszportu. O więcej informacji można także zapytać obsługującego pracownika urzędu.

Co roku jest składanych około 1 300 000 wniosków o wydanie paszportu. Paszporty obywateli Polski są wytwarzane w Centrum Personalizacji Dokumentów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Data dodania artykułu: 2018-02-17
Autor artykułu: Warmińsko-Mazurski UW
stat4u