SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Życzyłbym sobie, żeby w ramach NATO powstawała coraz silniejsza struktura obronna w Europie
„Staramy się uświadamiać naszym partnerom, jak ważne jest umacnianie granic na wschodniej flance NATO ” – powiedział szef rządu po Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.

Prezes Rady Ministrów stwierdził, że Sojusz Północnoatlantycki „jest jednym z najbardziej udanych sojuszów w historii świata” i wymaga dbałości. W związku z tym, zdaniem premiera, należy rozmawiać z partnerami, aby każdy z nich poczuwał się do obowiązku przeznaczania 2% PKB na politykę obronną i aby nie było państw, które nie wydają tej kwoty, a jednocześnie żyją pod parasolem NATO.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że należy „walczyć z agresją Rosji na Ukrainie”. Dodał, że Polska jest „jednym z głównych ambasadorów sprawy ukraińskiej”. Premier oświadczył także, że „zabiegamy bardzo intensywnie o zrozumienie dla naszych celów zarówno w zakresie polityki obronnej jak i w polityce zagranicznej”.

Spotkania dwustronne

Przebywający w Monachium premier Mateusz Morawiecki wziął udział w Konferencji Bezpieczeństwa, podczas której wygłosił swoje przemówienie na temat przyszłości Europy.

Konferencja była dla premiera okazją do spotkań bilateralnych z szefami rządów i państw m.in. z premierem Francji Édouardem Philippem, Mołdawii Pavelem Filipem i Turcji Binali Yıldırım, a także prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenko. Ponadto Prezes Rady Ministrów rozmawiał z Przewodniczącym Grupy EPP w Parlamencie Europejskim Manfredem Weberem oraz z Wiceprezesem Google Kentem Walkerem.

Mateusz Morawiecki złożył także wieńce pod pomnikami i na grobach w hołdzie robotnikom przymusowym różnych narodowości oraz żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych Brygady Świętokrzyskiej, które znajdują się Monachium.

Data dodania artykułu: 2018-02-18
Autor artykułu: mat prasowe KPRM
stat4u