SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Olimpiada Historyczna Gimnazjalistów
W niedzielę, 4 marca br. Maciej Kopeć Podsekretarz Stanu w MEN wziął udział w gali finałowej Olimpiady Historycznej Gimnazjalistów. Wiceminister edukacji osobiście pogratulował laureatom. W szczególny sposób podziękował nauczycielom i opiekunom za ich trud oraz wysiłek włożony w przygotowanie uczniów do wzięcia udziału w konkursie.

Olimpiada Historyczna Gimnazjalistów ma charakter zawodów indywidualnych realizowanych zgodnie z regulaminem i terminarzem w trzech etapach: szkolnym, okręgowym i centralnym. Każdy z poziomów zróżnicowany jest pod względem wymaganego od uczestników zakresu wiedzy i umiejętności. Główny cel Olimpiady to rozwijanie zainteresowań historycznych uczniów oraz tworzenie dla nich warunków do pogłębiania wiedzy i umiejętności z zakresu historii.

W eliminacjach centralnych, które odbyły się dzień wcześniej uczestniczyło 86 osób. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązywanie testów dotyczących tematu „Jan III Sobieski i jego czasy”. Następnie odpowiadali oni przed komisją na pytania związane z podstawą programową oraz wybranymi lekturami historycznymi. W skład komisji weszli pracownicy naukowi oraz doświadczeni doradcy metodyczni i nauczyciele.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. 34 osoby uzyskały tytuł laureata (zdobyły 74 i więcej punktów na 90 możliwych). Pozostali otrzymali tytuł finalisty. Laureat pierwszego miejsca zdobył 88 punktów.

Oto najlepsi uczniowie:

1. Aleks Madzelan ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Międzyrzeczu

2. Joanna Sroka z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Krakowie

3. Małgorzata Czarnecka ze Szkoły Podstawowej nr 18 im. Janusza Kusocińskiego w Kaliszu

4. Szymon Wincenciak ze Szkoły Podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi nr 2 im. Bohaterów Westerplatte w Myślenicach

W Olimpiadzie uczestniczyli również uczniowie szkół podstawowych. Najlepszym okazał się Jakub Fortuna ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 STO im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Poznaniu, który zajął IV miejsce.

Data dodania artykułu: 2018-03-06
Autor artykułu: mat. prasowe MEN
stat4u