SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Dzień przedsiębiorczości – gala finałowa konkursu
Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska uczestniczyła dziś w gali podsumowującej 14. edycję „Dnia przedsiębiorczości”. Uroczystość odbyła się w sali notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

W swoim wystąpieniu szefowa MEN wyraziła wdzięczność organizatorom konkursu za to, że sprzyjają młodym ludziom w podejmowaniu trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. Pogratulowała również laureatom i wszystkim instytucjom, które wsparły realizację projektu.

– Kiedy dyskutowaliśmy przed wdrażaniem reformy edukacji, analizowaliśmy również działania związane z realizacją waszego konkursu. Dzięki temu pozwoliliście nam wprowadzić obowiązkowe zajęcia z doradztwa zawodowego w szkołach – powiedziała minister Anna Zalewska. – Spółka, firma czy zakład muszą być obecne w szkole, dlatego już za niecały miesiąc pokażemy dalsze zmiany w szkolnictwie branżowym i technicznym – dodała.

Dzień przedsiębiorczości to program edukacyjny przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, wspierający w podejmowaniu przez młodych ludzi decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.

Ideą programu jest włączenie dorosłych – wolontariuszy z przedsiębiorstw i instytucji – w edukację młodzieży. Dzięki zaangażowaniu przedstawicieli firm osób uczniowie w całym kraju mogą spędzić w jednym dniu kilka godzin w pracy na konkretnym stanowisku. W tym czasie weryfikują oni swoje wyobrażenia o danym zawodzie, zapoznają się z jego specyfiką i pozyskują od wolontariusza wszelkie praktyczne informacje, których nie zapewni im wiedza książkowa.

W tym roku w programie wzięło udział 35 868 uczniów, 630 szkół i 12 308 firm i instytucji z całej Polski.

Podczas piątkowej gali nagrodzone zostały najaktywniejsze szkoły oraz ich szkolni koordynatorzy. Laureatami konkursu zostali również uczniowie, którzy za zadanie mieli przygotować pracę pt. „Jak Dzień przedsiębiorczości wpłynął na moje decyzje zawodowe?”. Nagrody otrzymali także przedstawiciele najaktywniejszych form i instytucji wspierających realizację programu.

Organizatorem konkursu jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Data dodania artykułu: 2018-03-10
Autor artykułu: mat. prasowe MEN
stat4u