SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości – nowy cykl konferencji naukowych
Co buduje naszą wolność? Czym jest solidarność, odpowiedzialność, obywatelskość? Jakie jest miejsce Polski w Europie w obliczu dynamicznych zmian, które dotykają stary kontynent?Te i wiele innych zagadnień zostanie poruszonych podczas cyklu dziesięciu konferencji naukowych – „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”, których inaugurację ogłosił dziś Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Projekt ma służyć pogłębieniu refleksji nad polską historią i teraźniejszością w kontekście niepodległości.

W tym roku Polska świętuje 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dołączyło do obchodów ze swoim projektem Polonia Restituta, którego inauguracja odbędzie się w poniedziałek 12 marca w murach Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

– Doszliśmy do wniosku, że w obchodach tego wydarzenia najważniejsze jest spojrzenie w przyszłość; namysł nad tym, jaka powinna być Polska. W gronie moich współpracowników pojawiła się propozycja, aby na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Polski spojrzeć z perspektywy katolickiej nauki społecznej – powiedział Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego, ogłaszając inaugurację konferencji.

Cykl konferencji naukowych oraz międzynarodowy kongres Projekt „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości” składa się z cyklu dziesięciu konferencji podejmujących kluczowe dla polskiego społeczeństwa zagadnienia, wartości i obszary życia codziennego w świetle zasad i kryteriów katolickiej nauki społecznej, która w dziejach Polski odegrała istotną rolę. Poszczególne spotkania będą organizowane w różnych ośrodkach akademickich w całej Polsce. Podsumowanie całości tematyki poruszanej na konferencjach odbędzie się podczas międzynarodowego kongresu. Wśród różnorodnych dziedzin nauki, które zaprezentują swoje stanowisko wobec minionych i bieżących wydarzeń, na konferencjach tych szczególnie wyraźnie wybrzmi głos społecznej nauki Kościoła katolickiego. Pomysłodawcy projektu są bowiem przekonani, że spojrzenie z tej perspektywy pozwala głęboko przeniknąć problemy współczesności i znaleźć na nie odpowiedzi.

Pierwsza konferencja o rodzinie Pierwsze z planowanych spotkań odbędzie się już w poniedziałek 12 marca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jego tematem będzie rodzina. Wybór właśnie tego zagadnienia jako inicjującego projekt Polonia Restituta nie jest przypadkowy. – To rodzina kształtuje pierwsze wzorce moralne, społeczne i kulturowe. W dużej mierze to, kim jesteśmy, zawdzięczamy środowisku domowemu, z którego wyszliśmy – podkreślił Jarosław Gowin.

Kolejne tematy cyklu konferencji Kolejne konferencje poświęcone będą m.in. tematyce zrównoważonego rozwoju, solidarności społecznej, patriotyzmu, przedsiębiorczości, relacji państwo–Kościół, tożsamości i kulturze. Po warszawskiej konferencji dotyczącej rodziny, poruszane będą również następujące tematy:

Praca, przedsiębiorczość i społeczna gospodarka rynkowa Obywatelskość i patriotyzm Wolność, suwerenność i praworządność Ekologia, solidarność społeczna i zrównoważony rozwój Godność i sprawiedliwość społeczna Europa i pojednanie Kultura i tożsamość Państwo – Kościół Osoba ludzka i jej prawa Zwieńczeniem dziesięciu konferencji będzie międzynarodowy kongres w kwietniu 2019 roku, podejmujący problematykę sumienia i odpowiedzialności w życiu publicznym.

Historia i przyszłość Projekt „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości” adresowany jest do ludzi nauki, kultury, polityki i przedsiębiorczości, do studentów, środowisk rządowych, samorządowych i organizacji pozarządowych, a także do osób zajmujących się edukacją. Organizatorami projektu są Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Rada do spraw Społecznych Konferencji Episkopatu Polski, zaś koordynatorem merytorycznym Akademia Ignatianum w Krakowie. Honorowy patronat nad cyklem konferencji objął Prezydent RP Andrzej Duda. Celem organizatorów jest, by obchodząc 100-lecie odzyskania niepodległości, nie tylko świętować i wspominać wielką historię, ale wypracować również konstruktywne koncepcje z myślą o nadchodzących dekadach.

Więcej informacji na stronie www.polonia-restituta.pl.

Data dodania artykułu: 2018-03-10
Autor artykułu: mat. prasowe MNiSW
stat4u