SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Józef Bem, bohater dwóch narodów - uroczystości w Ostrołęce
W Ostrołęce wspólnie z węgierskimi gośćmi świętowano rocznicę wybuchu 15 marca 1848 roku powstania przeciwko Austrii.

Razem z ostrołęczanami hołd generałowi Józefowi Bemowi, bohaterowi tamtych wydarzeń, złożyli János Tischler – Radca Ambasady Węgier w Warszawie i jednocześnie Dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie oraz Akos Engelmayer, były Ambasador Węgier w Polsce. W uroczystości wzięli udział m.in.: Marcin Grabowski, Kierownik Delegatury MUW w Ostrołęce i Janusz Kotowski, Prezydent Miasta Ostrołęka.

Na plac przed pomnikiem generała Józefa Bema przybyły delegacje przedstawicieli m.in.: polskiego parlamentu, samorządu województwa, ostrołęckich samorządowców, stowarzyszeń, służb mundurowych oraz kombatantów. Delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów. Wartę honorową przed pomnikiem zaciągnęła młodzież w mundurach z epoki oraz poczty sztandarowe miasta, policji i ostrołęckich szkół.

Wspólne świętowanie polsko-węgierskiej przyjaźni ma już swoją tradycję w Ostrołęce. Opis takiego wydarzenia z 1937 roku zachował się nawet w dokumentach węgierskiej dyplomacji, o czym wspomniał w swoim wystąpieniu na uroczystości János Tischler. We wspomnianym wydarzeniu wzięło wówczas udział około czterech tysięcy ostrołęczan.

Po uroczystości pod pomnikiem węgierscy goście odwiedzili Muzeum Kultury Kurpiowskiej oraz spotkali się z młodzieżą I LO, noszącego imię generała Józefa Bema - bohatera obydwu nardów.

Data dodania artykułu: 2018-03-18
Autor artykułu: Mazowiecki UW
stat4u