SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Ćwiczenia z zakresu zarządzania kryzysowego w katowickim "Spodku"
Służby mundurowe oraz ratownicze przeprowadziły 22 marca w katowickim "Spodku" ćwiczenia, które mają za zadanie sprawdzenie współdziałania wszystkich służb i instytucji w przypadku wystąpienia ataku terrorystycznego. Działania te są elementem przygotowań do szczytu klimatycznego (COP24), który odbędzie się w grudniu tego roku w Katowicach.

Służby mundurowe odpowiedzialne za bezpieczeństwo i ratownictwo oraz struktury Wojewody Śląskiego i Prezydenta Miasta Katowice, odpowiadające za reagowanie w sytuacjach kryzysowych, muszą być zawsze gotowe do współpracy ze sobą. W tym celu cały czas doskonalą się i sprawdzają procedury, tak aby w razie wystąpienia realnego zagrożenia współpraca pomiędzy nimi przebiegała bez jakichkolwiek zakłóceń.

Tym razem śląscy policjanci, CBŚP, Straż Pożarna, ABW, służby medyczne, Straż Graniczna, Śląski Urząd Wojewódzki i Urząd Miasta Katowice biorą udział we wspólnych ćwiczeniach dowódczo-sztabowych, których scenariusz zakłada atak terrorystyczny w katowickiej hali widowiskowo-sportowej „SPODEK”.

Wszystkie służby będą musiały wykazać się takim samym zaangażowaniem jak podczas realnego wystąpienia tego typu zagrożenia. Zabezpieczenie terenu, zapewnienie drożności dróg dla podmiotów biorących udział w akcji czy pilotaż kolumn służb ratowniczych z pewnością spowodują rzeczywiste wystąpienie utrudnień w ruchu drogowym w okolicach „Spodka”.

W trakcie ćwiczeń odbył się briefing, podczas którego wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wraz z komendantami ćwiczących służb poinformowali dziennikarzy o najważniejszych założeniach „Mirabelli 2018”.

– Dzisiejsze ćwiczenia są elementem przygotowań do ogromnego wydarzenia, jakim jest COP24, czyli szczyt klimatyczny w Katowicach. Wszystkie służby przygotowywały się do nich od kilku miesięcy – podkreślił podczas briefingu wojewoda Jarosław Wieczorek (zob. całe przemówienie: https://goo.gl/PJHyyd).

Data dodania artykułu: 2018-03-25
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u