SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,PRZYSIĘGA ŻOŁNIERZY OBRONY TERYTORIALNEJ W STALOWEJ WOLI
W niedzielę 25 marca br. w Stalowej Woli słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 235 żołnierzy Wojskowej Obrony Terytorialnej. W uroczystości udział wzięli wiceminister obrony narodowej Sebastian Chwałek oraz wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Podczas przysięgi wojewoda Ewa Leniart odczytała list od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Premier pogratulował żołnierzom decyzji o wstąpieniu do WOT. Zaznaczył również, że żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej szczególnie związani są ze swym regionem i ze swymi społecznościami, ponieważ utrzymują gotowość do obrony kraju i chronią ludność przed skutkami klęsk żywiołowych. Zgodnie ze swoim mottem są „zawsze gotowi, zawsze blisko”.

List do żołnierzy skierował także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Odczytał go wiceszef resortu obrony Sebastian Chwałek. Minister obrony narodowej podziękował żołnierzom za decyzję o wstąpieniu do WOT. Podkreślił również w liście, że przysięga wojskowa to jedna z najważniejszych chwil w życiu żołnierza.

Była to już dziewiąta przysięga ochotników z terenu województwa podkarpackiego, którzy zasilili szeregi 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk Łukasza Cieplińskiego. Brygada liczy już niemal 4 tys. żołnierzy. W wydarzeniu wzięli udział parlamentarzyści, władze samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych oraz rodziny nowo zaprzysiężonych żołnierzy.

****

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym, samodzielnym rodzajem sił zbrojnych, których głównym zadaniem jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, jak również podczas klęsk żywiołowych lub katastrof. Docelowa liczba żołnierzy wyniesie około 53 tys., a ich służba będzie trwała od 1 roku do 6 lat, z możliwością jej przedłużenia. Do końca 2019 roku zaplanowano utworzenie 63 batalionów, które wejdą w skład 17 brygad podporządkowanych Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej.

Data dodania artykułu: 2018-03-26
Autor artykułu: Podkarpacki UW
stat4u