SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Planetobus. Rusza kolejny projekt w ramach społecznej odpowiedzialności nauki
Mobilne planetarium pozwalające na podróż po kosmosie – tak w najkrótszych słowach można przedstawić nowe przedsięwzięcie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik. Planetobus dołącza tym samym do jeżdżącego już po kraju Naukobusa. Oba pojazdy będą przemierzały Polskę i popularyzowały naukę wśród dzieci i młodzieży z mniejszych miejscowości. Nową odsłonę projektu edukacyjnego Nauka dla Ciebie, który jest częścią tzw. strategii Gowina, zainaugurował w Kobyłce na Mazowszu wicepremier i szef resortu nauki.

Planetobus składa się z kopuły planetarium, w którym znajdzie sie miejsce dla 35-40 sluchaczy. Zwiedzający – pod okiem animatorów z Centrum Kopernika – będą mogli przyglądać się dowolnemu fragmentowi nieba z każdego zakątka świata, śledzić przebieg pór roku, a także przemieszczać się po całym Wszechświecie. Uczniowie będą mogli odbyć podróż w czasie – w obserwatorium pojawią się animacje przedstawiające konstelacje sprzed czterech tysięcy lat.

Społeczna Odpowiedzialność Nauki – trzeci filar tzw. Strategii Gowina Program, na który środki przekazuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przeznaczony jest przede wszystkim dla młodzieży szkolnej i nauczycieli, mieszkańców mniejszych miast, ale skorzysta z niego cała społeczność goszcząca u siebie Planetobusa. Celem projektu jest bowiem popularyzacja wiedzy, wyrównanie szans edukacyjnych i zaciekawienie naukami ścisłymi dzieci i młodzież. Dzięki Planetobusowi więcej osób ma szansę w przyszlosci pracować w – niezwykle deficytowych w Polsce – zawodach wymagających umiejętności analizy danych satelitarnych i znajomości technik kosmicznych.

– Mamy dziś kandydata do Nagrody Nobla fizyka prof. Tomasza Dietla z Warszawy. Mamy kosmologa światowej sławy ks. prof. Michała Hellera. Bardzo mi zależy, jako ministrowi nauki, aby ci naukowcy mieli swych następców. Żebyście odkryli w sobie ciekawość świata – powiedział podczas inauguracji wicepremier Gowin.

Wyjście nauki z murów uczelni to priorytet Społecznej Odpowiedzialności Nauki – trzeciego filaru tzw. Strategii Gowina. Wicepremier wierzy, że nauka nie polega tylko i wyłącznie na poszerzaniu wiedzy, ale również na służbie ludziom. Dlatego też Jarosław Gowin ogłosił w ostatnich latach cztery programy dedykowane dzieciom, młodzieży i seniorom.

Naukobus – poprzednik Planetobusa W styczniu zeszłego roku w Polskę ruszył Naukobus, poprzednik Planetobusa. To mobilna wystawa z ponad dwudziestoma eksponatami, których działanie objaśniają animatorzy Centrum Nauki Kopernik. W pierwszej edycji tego programu wzięło udział ok. 50 tys. dzieci – resort nauki planuje, że w 2018 roku mobilne laboratorium dotrze do nawet 100 tys. osób.

Uniwersytet Młodego Odkrywcy to kolejny program adresowany do dzieci i młodzieży. Naukowcy otwierają swoje laboratoria i sale wykładowe i dzielą się z najmłodszymi wynikami badań. W pierwszej edycji projektu wzięło udział ponad 10 tys. dzieci w wieku od 6 do 16 lat, a łączny budżet programu wyniósł 1,6 mln złotych. W drugiej edycji, która została ogłoszona 19 marca, budżet zwiększono do 20 mln złotych.

Trzecim programem realizowanym w ramach Społecznej Odpowiedzialności Nauki jest wsparcie dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Resort nauki po raz pierwszy wsparł finansowo te inicjatywy. W projekcie, na których przeznaczono dotychczas 4 mln zł, wzięło udział ponad 100 uniwersytetów.

Więcej informacji znaleźć można na naukadlaciebie.gov.pl.

Data dodania artykułu: 2018-03-27
Autor artykułu: mat. prasowe MNiSW
stat4u