SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Za wolność Waszą i Naszą – Obchody Święta Narodowego na Węgrzech
Tysiące Polaków wzięło udział w uroczystościach w Budapeszcie z okazji Święta Narodowego Węgier. Wśród uczestników z Polski był również Paweł Żukowski, dyrektor generalny Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, który w imieniu wojewody Artura Chojeckiego złożył kwiaty pod pomnikiem gen. Józefa Bema.

Po 18 godzinach podróży dotarliśmy do Budapesztu, aby z okazji święta narodowego Węgier okazać im naszą przyjaźń. W tym ważnym historycznie momencie potrzebują naszego wsparcia – tak relacjonował cel swej podróży Paweł Żukowski, dyrektor generalny W-M UW.

Uroczystości rozpoczęto odśpiewaniem hymnów Węgier i Polski, wieńce złożyli m.in. rzeczniczka narodowości polskiej w parlamencie węgierskim dr Halina Csúcs Lászlóné, przewodnicząca Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego na Węgrzech Ewa Ronay oraz Paweł Żukowski dyrektor generalny W-M UW.

Podczas uroczystości Michał Adrukonis, minister ambasady Polski w Budapeszcie odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego. Natomiast Victor Orban, premier Węgier, podczas przemówienia zwrócił się również do Polaków:

- Jedność Polski i Węgier jest źródłem siły. Jeśli Polska jest silna, Węgry nie zginą, a jeśli Węgry są silne, mogą pomóc polskim przyjaciołom – mówił premier Węgier.

Paweł Żukowski, podczas obchodów, poprzez media społecznościowe, przypomniał, że Budapeszt i Olsztyn łączy szczególna więź, związana z rewolucją węgierską. Gdy w 1956 roku wybuchło powstanie zostało ono entuzjastycznie przyjęte w Polsce, doświadczonej wydarzeniami poznańskimi i przemianami październikowymi. Po krwawym stłumieniu powstania przez wojska sowieckie i węgierskich komunistów, Polacy walnie przyczynili się do szeroko zakrojonej akcji pomocowej dla Węgier. 27 października 1956 roku prasa nagłośniła radiowe wezwanie Węgierskiego Czerwonego Krzyża o dostarczanie krwi dla powstańców. Do 12 listopada zgłosiło się 11 196 honorowych dawców z Polski. 25 października (jeszcze przed apelem) wysłano samolotem pierwszą partię – 700 kg osocza krwi, a następnie drugie tyle. Znaczna cześć tego wsparcia pochodziła właśnie z Olsztyna.

- Dlatego był to dla mnie zaszczyt móc reprezentować wojewodę Artura Chojeckiego na tak ważnym dla obu krajów wydarzeniu, których łączy wspólna historia, a teraz również wspólne interesy rozwoju naszych państw – oświadczył Paweł Żukowski dyrektor generalny W-M UW.

15 marca to jedno z najważniejszych węgierskich świąt narodowych. Tego dnia w 1848 roku wybuchło powstanie przeciwko Habsburgom - jedno z największych wydarzeń europejskiej Wiosny Ludów. Swój udział zaznaczyli w nim także Polacy. Na pamiątkę tych wydarzeń w całym kraju odbywają się liczne uroczystości państwowe upamiętniające rewolucję.

Wydarzenie odbyło sie pod honorowym patronatem Pana Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów

Data dodania artykułu: 2018-03-28
Autor artykułu: Warmińsko-Mazurski UW
stat4u