SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Młodzi ludzie otrzymali paszporty z pakietami niepodległościowymi
Kolejnych dwanaście osób, które ukończyły 18 rok życia i po raz pierwszy złożyły wniosek o paszport odebrały dokumenty wraz ze specjalnym pakietem patriotycznym przygotowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jest w nich np. instrukcja jak poprawnie śpiewać hymn. Uroczystość miała miejsce w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

– To ważny moment w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – zauważył wojewoda lubelski Przemysław Czarnek wręczając dokumenty. – Ukończyliście państwo 18. rok życia i wystąpiliście o paszporty, które są dla was oknem na świat. Chcielibyśmy, aby te paszporty umożliwiły wyjazd za granicę, ale i szybki powrót. Żeby ten paszport był przepustką do wyjazdów turystycznych, szkoleniowych, na uczelnie zagraniczne, ale chcielibyśmy też, abyście pozostali w Polsce, tutaj się rozwijali i pracowali, a zdobywając doświadczenia zagraniczne przekładali je na grunt polski – przekonywał wojewoda.

- Umiejętność posługiwania się symbolami narodowymi jest niezwykle ważna po to, żebyśmy jednocześnie będąc przywiązani do niepodległościowych wartości, wyrażanych w symbolach, potrafili z dumą pokazywać je innym narodom– powiedział wojewoda Czarnek.

***

Pakiet na 100-lecie odzyskania niepodległości/start w dorosłość jest częścią szerokiego projektu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Polski Paszport 2018. Nowy paszport ma upamiętniać 100-lecie niepodległości Polski i szatą graficzną nawiązywać do wydarzeń i postaci związanych z historią odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów.

Od 2 stycznia do każdego wydawanego dokumentu jest dołączany pakiet obejmujący flagę RP, mini-przewodnik na temat symboli narodowych oraz wpinany znaczek Niepodległa. Taki zestaw otrzyma każdy 18-latek, który w 2018 r. będzie odbierał swój pierwszy w życiu paszport.

Data dodania artykułu: 2018-03-28
Autor artykułu: Lubelski UW
stat4u