SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Bandera z ORP „Kondor” w zbiorach Muzeum Marynarki Wojennej
Okręt podwodny ORP „Kondor” w grudniu zeszłego roku, po 13. latach służby w Marynarce Wojennej, przeszedł na zasłużoną emeryturę. Teraz jego historię przypominać będzie eksponat, który dziś, 27 marca, został przekazany Muzeum Marynarki Wojennej.

Bandery okrętów kończących służbę w polskiej Marynarce Wojennej tradycyjnie już trafiają do zbiorów Muzeum MW.

- Wśród eksponatów muzealnych znajduje się wiele bander, w tym bandery okrętów-bohaterów II wojny światowej: ORP „Błyskawica”, ORP „Gryf”, ORP „Krakowiak”, ORP „Kujawiak” i innych. Wśród nich swoje miejsce od dziś znajdzie również bandera z ORP „Kondor”. – mówił podczas uroczystości Tomasz Miegoń, dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej.

Przekazanie bandery i proporca z ORP „Kondor” do zbiorów Muzeum Marynarki Wojennej, odbyło się w obecności dowódców okrętu: pierwszego dowódcy kmdr. por. Tomasza Krasonia oraz ostatniego dowódcy - kmdr. ppor. Marka Waldera. Gościem specjalnym uroczystości był dowódca Dywizjonu Okrętów Podwodnych kmdr Sławomir Wiśniewski. W wydarzeniu wzięli również udział członkowie załogi.

Okręt podwodny ORP „Kondor” wybudowany został w niemieckiej stoczni Nordseewerke w 1964 roku. W skład polskich sił morskich, po przejęciu od Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii, wszedł 20 października 2004 roku. Tego dnia w bazie Marynarki Wojennej Norwegii w Bergen po raz pierwszy na okręcie podwodnym o numerze burtowym 297 podniesiono biało-czerwoną banderę. Chrzest okrętu odbył się 27 listopada 2004 roku w Porcie Wojennym Gdynia, a matką chrzestną jednostki została prof. dr hab. Danuta Hübner.

– Okręt podwodny ORP „Kondor” od 10 października 2008 do 31 marca 2009 roku, w ramach PKW Kondor, uczestniczył w natowskiej operacji antyterrorystycznej Active Endeavour na Morzu Śródziemnym. Działalność okrętu polegała na prowadzeniu podwodnego dozoru akwenów i skrytym rozpoznaniu, a także na identyfikacji jednostek nawodnych. Ponadto jednostka uczestniczyła w międzynarodowych ćwiczeniach Loyal Mariner, Brilant Mariner oraz czterokrotnie w ćwiczeniach Baltops, a także w manewrach Sił Odpowiedzi NATO. W 2005 roku reprezentował biało-czerwoną banderę w obchodach 60. rocznicy zwycięstwa w Bitwie o Atlantyk. – wspominał kmdr ppor. Marek Walder.

Okręty typu „Kobben”, w latach świetlności były jednym z najlepszych środków do rozpoznania sytuacji w rejonie działań wojennych. Jednostki te są trudno wykrywalne i posiadają możliwość przenoszenia różnego typu uzbrojenia. Mogą być skutecznie wykorzystane w operacjach pokojowych (blokady morskie, wymuszanie pokoju i kontrola żeglugi), w operacjach ochrony szlaków komunikacji morskiej oraz działaniach sił specjalnych. Okręty typu „Kobben” są przystosowane do działania we wszystkich rejonach świata. Wyposażone są w systemy dowodzenia i łączności NATO oraz systemy kierowania ogniem. Pełną, kompleksową modernizację do najnowszych standardów światowych okręty przeszły w latach 1990 – 1992.

W ciągu ponad 13 lat służby pod biało-czerwoną banderą ORP „Kondor” w ramach ćwiczeń i operacji morskich przebył 42000 mil morskich. Wychodził na morze blisko 200 razy i spędził na nim ponad 600 dni, z czego większość pod wodą. – przypomniał kmdr ppor. Marka Waldera.

Data dodania artykułu: 2018-03-29
Autor artykułu: mat. prasowe 3. Flotylli Okrętów
stat4u