SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,„Lasy a historia najnowsza"
Wojewoda Artur Chojecki uczestniczył w otwarciu miejsca historycznego pn. „Lasy a historia najnowsza". W miejscu nieistniejącej już warmińskiej leśniczówki Kieraj, w której w 1946 r. kwaterowali żołnierze 5. Wileńskiej Brygady AK mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki" została uroczyście odsłonięta pamiątkowa tablica i kapliczka.

Tablica ma przypominać historię miejsca związanego z losami partyzantów 5. Wileńskiej Brygady AK. Figura Chrystusa Frasobliwego została umieszczona w lipowym pniu, na którym wyryto napis „Pamięci Żołnierzy Niezłomnych – leśnicy A.D. 2018" i fragment wiersza Natana Tenenbauma: „Chroń mnie Panie od pogardy, przed nienawiścią strzeż mnie Boże".

- Uczestnicy walk o niepodległość i suwerenność Ojczyzny są od wieków otaczani szczególnym szacunkiem Polaków. Obrońcy granic i honoru Rzeczypospolitej, żołnierze regularnej armii i powstańcy należą do najważniejszych postaci w panteonie naszych bohaterów narodowych. Suwerenne państwo polskie zawsze pielęgnowało pamięć i oddawało cześć tym, którzy z narażeniem własnego życia stawali do boju o wolność rodaków.(.... ) - powiedział podczas uroczystości wojewoda Artur Chojecki i dodał: Jestem przekonany, że dzięki odsłonięciu drewnianej kapliczki i tablicy upamiętniającej żołnierzy mjr. „Łupaszki" pamięć o Żołnierzach Wyklętych umocni w nas te wartości, dla których jesteśmy i zawsze będziemy Polakami. W pełni doceniam Państwa wysiłki i wszystkich środowisk oraz instytucji, które upowszechniają znajomość tego ważnego rozdziału historii najnowszej Polski, czczą pamięć tamtych wydarzeń i ludzi, którzy oddali swoje życie Ojczyźnie.

Leśniczówka Kieraj kilkukrotnie była miejscem krótkotrwałych postojów żołnierzy wileńskich oddziałów AK podczas prowadzonych przez nich na Warmii i Mazurach działań dywersyjnych, a w czerwcu 1946 r. stała się punktem koncentracji dwóch szwadronów i kwaterą mjr. „Łupaszki". Leśnicy z Jagiełka zlokalizowali zburzony przed laty budynek po zapoznaniu się z dziennikiem prowadzonym przez dowódcę 4. szwadronu ppor. Henryka Wieliczkę „Lufę". Uroczystość zorganizowały Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie i Nadleśnictwo Jagiełek we współpracy z Gminą Stawiguda.

Data dodania artykułu: 2018-04-08
Autor artykułu: Warmińsko-Mazurski UW
stat4u