SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Wystawa o generale Kuklińskim w Chełmie
Klub Służby Niepodległej w Lublinie wspólnie z Izbą Pamięci Generała Kuklińskiego w Warszawie zorganizował podsumowanie wystawy eksponowanej w Delegaturze Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Chełmie pt. Generał Kukliński – Samotna Misja.

W wydarzeniu udział wziął Przemysław Czarnek wojewoda lubelski w swojej wypowiedzi do młodzieży, która zwiedziła wystawę oraz wysłuchała prelekcji, podkreślił: – Generał Kukliński był bohaterem najwyższej próby, który wiernie przysłużył się Rzeczpospolitej. Bez jego poświęcenia i ofiary mogło dojść do światowej tragedii. Tak naprawdę ­– kontynuował wojewoda – dopiero niedawno przywrócono należne miejsce Generałowi w panteonie wybitnych postaci. Gratuluję organizatorom, pomysłodawcom i wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w przypominanie wybitnej postaci w roku odzyskania niepodległości. Następnie głos zabrała pani Anna Pańczyk, dyrektor biura poselskiego Beaty Mazurek wicemarszałek Sejmu RP, przekazując pozdrowienia dla wszystkich uczestników spotkania oraz gratulacje dla jego inicjatorów.

Wykład do młodzieży z Chełma i okolic wraz z prezentacją multimedialną wygłosił Jan Łada – kustosz Izby Pamięci Generała Kuklińskiego w Warszawie. Nie zabrakło ciekawostek z życia Generała, a także omówienia kluczowych momentów dotyczących sposobu nawiązania kontaktu z amerykańskim wywiadem. Podczas spotkania wręczono również podziękowania dla opiekunów i wychowawców, którzy umożliwili młodzieży pogłębienie wiedzy na tematy związane z historią najnowszą Polski.

Od 9 do 13 kwietnia z wystawą będą mogli zapoznać się mieszkańcy Zamościa, gdyż będzie ona dostępna w Delegaturze Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu ul. Partyzantów 3 w godzinach pracy urzędu. 9 kwietnia o godz. 12.00 odbędzie się uroczysta inauguracja wystawy połączona z dyskusją, w której weźmie udział kustosz Izby Pamięci Generała Kuklińskiego.

Partnerami wydarzenia są: Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie oraz Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana oddział w Lublinie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Beata Mazurek ­– wicemarszałek Sejmu RP oraz Przemysław Czarnek – wojewoda lubelski.

Data dodania artykułu: 2018-04-08
Autor artykułu: Lubelski UW
stat4u