SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Radzanów: uroczystości upamiętniające Powstańców Styczniowych
W regionie ciechanowskim odbyły się uroczystości patriotyczne upamiętniające Powstańców Styczniowych. W spotkaniach tych wziął udział Kierownik Delegatury MUW w Ciechanowie, Krzysztof Bieńkowski.

Wydarzenia te odbyły się w ramach cyklu spotkań upamiętniających stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Plan uroczystości obejmował trzy części. W Zespole Szkół w Radzanowie goście obejrzeli program okolicznościowy ,,Sto lat dla Niepodległej” przygotowany przez uczniów miejscowej szkoły. Następnie przy obelisku w lesie pod Wróblewem odbyło się nabożeństwo za Powstańców. W tym lesie żołnierze walczyli w bitwie z wojskami carskimi 21 marca 1863 r.

W imieniu Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiery Kierownik Delegatury MUW w Ciechanowie Krzysztof Bieńkowski złożył wieniec pod obeliskiem. Uroczystości zakończyły się wspólnym spotkaniem przy ognisku patriotycznym i pokazami wyszkolenia kawalerii. Pokaz kawaleryjski zgromadził licznie przybyłych mieszkańców gminy, dzieci i młodzież szkolną.

W uroczystościach wzięli ponadto udział m.in: Senator Jan Maria Jackowski oraz Poseł na Sejm RP Anna Cicholska. Uroczystości odbyły się pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji Biskupa Płockiego Piotra Libery.Organizatorami tego wydarzenia byli: Wójt Gminy Radzanów Andrzej Wójcik, Rektor Sanktuarium Diecezjalnego Św. Antoniego ks. Bogdan Pawłowski oraz Dyrektor Zespołu Szkół w Radzanowie Witold Okumski we współpracy z Nadleśnictwem Dwukoły.

Data dodania artykułu: 2018-04-09
Autor artykułu: Mazowiecki UW
stat4u