SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Rocznica katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem
W 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej, punktualnie o godz. 8.41 rozpoczęły się w województwie śląskim uroczystości upamiętniające ofiary tej tragedii, których organizatorem był Śląski Urząd Wojewódzki. By uczcić pamięć o tragicznie zmarłych przedstawiciele ŚUW złożyli na ich grobach kwiaty w imieniu Prezydenta RP oraz Prezesa Rady Ministrów.

W Katowicach uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza, gdzie wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz oddał część śp. Krystynie Bochenek, wicemarszałek Senatu RP VII kadencji. Następnie wicewojewoda złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą śp. prezesa Narodowego Banku Polskiego Sławomira Skrzypka, znajdującą się na ścianie VIII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie przy ul. 3 Maja. W tym samym czasie na częstochowskim cmentarzu Kule wicewojewoda Mariusz Trepka uczcił pamięć śp. rzecznika praw obywatelskich Janusza Kochanowskiego, a następnie udał się na Plac Katyński, gdzie odbyły się uroczystości upamiętniające wszystkie ofiary katastrofy. Również w godzinie tragedii – o 8.41 – zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców ŚUW Andrzej Krzystyniak złożył kwiaty na grobie śp. posła Grzegorza Dolniaka, znajdującym się na cmentarzu przy parafii Świętej Trójcy w Będzinie.

W całym kraju organizowane są dziś uroczystości upamiętniające ofiary tragedii. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wraz z wicewojewodami Janem Chrząszczem i Mariuszem Trepką wezmą udział w centralnych obchodach rocznicy katastrofy w Warszawie, podczas których zaplanowano m.in. odsłonięcie na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r.

10 kwietnia 2010 roku o godzinie 8.41 rozbił się pod Smoleńskiem samolot Tu-154M, na pokładzie którego znajdowali się para prezydencka oraz najważniejsi przedstawiciele polskiego rządu, udający się z delegacją na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W wyniku tej tragedii zginęło 96 osób, w tym śp. prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką oraz wysocy rangą urzędnicy państwowi i dowódcy wojskowi.

Data dodania artykułu: 2018-04-10
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u