SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej
Dzień przed centralnymi uroczystościami w Warszawie upamiętniliśmy ofiary katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. W Bydgoszczy uczestnicy przeszli w marszu z portretami, a sala nr 145 w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim otrzymała imię prof. Lecha Kaczyńskiego.

W spotkaniu zorganizowanym przez wojewodę Mikołaja Bogdanowicza, bydgoski Klub Gazety Polskiej oraz Stowarzyszenie Solidarni 2010 uczestniczyli m.in. doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy prof. Andrzej Zybertowicz, zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego za prezydentury Lecha Kaczyńskiego gen. Zbigniew Nowek, parlamentarzyści, komendanci wojewódzcy policji i PSP, samorządowcy oraz przedstawiciele administracji i instytucji.

Postać Pana prof. Lecha Kaczyńskiego była postacią wybitną. Wspaniała prezydentura przerwana w sposób brutalny słynnym porankiem 10 kwietnia 2010 r., który zapamiętam do końca swojego życia. Dziękuję wszystkim Państwu za obecność na dzisiejszej uroczystości, dziękuję prof. Andrzejowi Zybertowiczowi, który reprezentuje Kancelarię Prezydenta RP. Jak już powiedziałem, dla nas jest to bardzo ważne wydarzenie – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podczas uroczystości odsłonięcia tablicy prof. Lecha Kaczyńskiego w sali urzędu wojewódzkiego.

Prezydenta wspominał także doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy prof. Andrzej Zybertowicz: Chciałbym w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wszystkich Państwa serdecznie pozdrowić i podziękować wojewodzie za tę inicjatywę. Prezydent od wielu lat traktuje Lecha Kaczyńskiego jako swojego nauczyciela i mentora, jako polityka, od którego pracując w Kancelarii Prezydenta, wiele się nauczył. Dzisiaj, podejmując ważne decyzje, zastanawia się często, jak na jego miejscu postąpiłby Lech Kaczyński. Ta dzisiejsza chwila jest także bardzo istotna dla mnie i dla Jana Krzysztofa Ardanowskiego, którzy bezpośrednio współpracowaliśmy z Lechem Kaczyńskim. Gdy na uczelniach nadajemy salom wykładowym imiona wybitnych profesorów chcemy wskazać studentom dobre wzorce, z których należy korzystać. Chciałbym, by urzędnicy, obywatele, którzy będą w tej sali obradować i dyskutować kierowali się tym instynktem państwowym, którym kierował się Lech Kaczyński i którym stara się, jak najlepiej, kierować nasz obecny prezydent Andrzej Duda.

List od Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego odczytał poseł Tomasz Latos: Dla mnie to ogromny zaszczyt i honor móc odczytać ten list, ale pozwólcie Państwo, że zanim to zrobię, chcę podkreślić, że dla mnie to również osobiście wielki zaszczyt i honor wziąć udział w tej uroczystości. Każda osoba, zwłaszcza te osoby, które znały osobiście Śp. Pana Prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego, wiedzą jak wielkiego formatu była to osoba, i jednocześnie, jak była normalna w różnych relacjach i kontaktach. Naprawdę to wielki dzień, móc uczestniczyć w tej uroczystości poświęcenia i odsłonięcia tablicy, która spowoduje, że ta sala będzie Jemu dedykowana i poświęcona.

Dobrze, że honorujemy wielkiego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Byliśmy współpracownikami Lecha Kaczyńskiego, darzył nas swoją przyjaźnią, ale również dlatego, że jego wizja Polski liczącej się na arenie międzynarodowej, ale również Polski, która twardo chodzi po ziemi i umie dbać o swoje bezpieczeństwo, Polski sprawiedliwej, Polski solidarnej - to jest ta idea, która dla mnie, jestem przekonany, że dla bardzo wielu Polaków, jest ideą piękną, dla której warto żyć i dla której warto pracować. Nadawanie nazw ulic, placów, instytucji, również takich miejsc jak przedstawicielstwo rządu w województwie to znak, że zaczynamy żyć wreszcie w normalnym kraju. Tak jak prawda o Katyniu po parudziesięciu latach dopiero przebiła się i kłamstwo zostało złamane, tak samo i prawda o Smoleńsku, o katastrofie zniszczy kłamstwo, które wokół tego w dalszym ciągu funkcjonuje. Bardzo się cieszę, że mogę brać udział w tej dzisiejszej, wzruszającej dla mnie i dla nas wszystkich uroczystości – powiedział poseł Jan Krzysztof Ardanowski.

Lech Kaczyński był wspaniałym prezydentem, wspaniałym człowiekiem. Był naprawdę prezydentem z prawdziwego zdarzenia, nie malowanym. Uważał, że należy budować potencjał obronny Polski, że powinniśmy być bardzo silnym ogniwem NATO. Przede wszystkim to właśnie w Kancelarii Prezydenta wychowała się idea bezpieczeństwa energetycznego. Tam odbywały się narady, w których brałem udział najpierw jako szef wywiadu, potem już jako wiceszef BBN-u i tam zmaterializowały się pomysły, które niestety na wiele lat zostały zaniechane, ale które teraz realizujemy. Lech Kaczyński był na swój sposób wizjonerem - to co powiedział w Tbilisi wielu uważało za przykład całkowitego nierozeznania w polityce, a teraz wszyscy, łącznie z sekretarzem generalnym NATO podają to przemówienie, jako na swój sposób właśnie wizjonerskie - ostrzegające Europę i świat przed imperializmem Putina. Te ostrzeżenia się zrealizowały. Następna miała być Ukraina, i była. NATO wiedząc, że kolejne są państwa Bałtyckie, które można zająć praktycznie w ciągu 24 godzin wysłały tam swoje oddziały. Myślę, że jeśli są jeszcze tacy, którzy pytają dlaczego trzeba czcić Lecha Kaczyńskiego, to właśnie dlatego i należy zawsze pamiętać, że zginął razem z najbliższymi współpracownikami, naszymi przyjaciółmi, pracując dla Polski jako prezydent Rzeczypospolitej. Jestem bardzo wdzięczny panu wojewodzie, bo uważam że ten pomysł naprawdę zasługuje na najwyższe uznanie – powiedział zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego za prezydentury Lecha Kaczyńskiego gen. Zbigniew Nowek.

W części artystycznej wystąpili aktor Mieczysław Franaszek, który zaprezentował wiersz Krzysztofa Koehlera "Odpowiedź", a pieśń "Miejcie nadzieję nie tę lichą, marną" do słów Adama Asnyka i muzyki Zbigniewa Preisnera zaśpiewał Maciej Różycki ze stowarzyszenia "Solidarni 2010".

Po uroczystości w urzędzie wojewódzkim uczestnicy wzięli udział we mszy św. w intencji ofiar Katynia i katastrofy smoleńskiej w kościele oo. Jezuitów przy pl. Kościeleckich w Bydgoszczy. Następnie wspólnie przemaszerowali z portretami ofiar katastrofy na Stary Rynek, gdzie pod pomnikiem Walki i Męczeństwa złożyli kwiaty i wygłosili okolicznościowe przemówienia.

Data dodania artykułu: 2018-04-10
Autor artykułu: Kujawsko-Pomorski UW
stat4u