SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Uczczenie pamięci funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP
W 78. rocznicę mordu funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP przez NKWD wiosną 1940 r. w Twerze, na dziedzińcu Komendy Głównej Policji w Warszawie odbyły się obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W uroczystości uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Jarosław Zieliński.

Polscy policjanci ginęli na nieludzkiej ziemi. Ich ofiara i krew to jeden z fundamentów naszej współczesnej niepodległości – mówił podczas uroczystości wiceszef MSWiA oddając hołd funkcjonariuszom Policji Państwowej, którzy zginęli w Katyniu, Miednoje, Twerze i innych miejscach kaźni.

W swoim wystąpieniu wiceminister Jarosław Zieliński podkreślił, że poprzednie pokolenia musiały niejednokrotnie dawać świadectwo swojego patriotyzmu w postaci największej wartości, czyli życia. - Dziś, by służyć ojczyźnie nie trzeba walczyć z bronią w ręku. W czasach pokoju – mówił wiceszef MSWiA - na tej ofierze przodków można budować odpowiedzialną postawę i polską niepodległość.

Wiceminister odwołał się także do obchodzonej wczoraj 8. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Jak zaznaczył, tragedia ta jest nierozerwalnie związania z Katyniem, ponieważ polska delegacja państwowa zmierzała na obchody 70. rocznicy tamtej zbrodni.

W trakcie ceremonii odmówiono modlitwę w intencji pomordowanych policjantów II Rzeczpospolitej, a pamięć o nich uczczono minutą ciszy. Następnie odbyło się składanie wieńców i kwiatów przed Obeliskiem „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska”.

Data dodania artykułu: 2018-04-11
Autor artykułu: mswia.gov.pl
stat4u