SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Coś musi być w energii tego miejsca zupełnie niezwykłego…
Reżyser teatralna. Szczecinianka z wyboru. Ambasador naszego miasta. Anna Augustynowicz – to bohaterka najnowszego odcinka cyklu „Myśli niepodległe”. W wywiadzie dyrektor artystyczna Teatru Współczesnego opowiada o swojej pracy, magicznym klimacie miasta i ulubionych miejscach w Szczecinie.

Coś musi być w energii tego miejsca zupełnie niezwykłego, co powoduje ze ludzie są bardzo otwarci, obdarzają się nawzajem zaufaniem – mówi Anna Augustynowicz.

W ramach inicjatywy Codziennie Polskę tworzyMy artystka podzieliła się również swoimi refleksjami na temat niepodległości:

To jest dar, który trzeba w jakiś sposób pielęgnować. Każdy człowiek musi właśnie za ten dar czuć się odpowiedzialny sam. Wtedy będziemy tworzyć społeczność ludzi niepodległych.

Film można zobaczyć na stronie internetowej: http://mojaniepodleglosc.pl/mysli-niepodlegle/.

„Myśli niepodległe” to jeden z elementów akcji „Codziennie Polskę tworzyMy”, która ma na celu całoroczne, obywatelskie świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości nie tylko w Szczecinie, ale i w całym kraju. „Myślami” nazywamy cykl filmów-wywiadów nagrywanych w szczecińskiej filharmonii i publikowanych zawsze 11. dnia każdego kolejnego miesiąca. Ich bohaterami są osoby znane i związane ze stolicą Pomorza Zachodniego. Osoby, które chcą podzielić się refleksjami o niepodległości i opowiedzieć swoje historie ze Szczecinem w tle.

Anna Augustynowicz to reżyser teatralna, absolwentka teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Od ponad ćwierć wieku, jako dyrektor artystyczny związana z Teatrem Współczesnym w Szczecinie. Swój repertuar opiera przede wszystkim na współczesnej dramaturgii polskiej i zachodniej, chętnie sięga po teksty nowatorskie, burzące stereotypy. Jej twórczość ceniona jest zarówno przez krytyków, jak i widzów i to mimo tego, że spektakle Anny Augustynowicz często budzą kontrowersje. Wyreżyserowała m.in.: „Życie wewnętrzne”, „Klątwę”, „Pasożyty”, „Wesele” i „Kaligulę”. Laureatka „Paszportu Polityki” oraz nagrody im. Zygmunta Hübnera „Człowiek Teatru”, Ambasador Szczecina.

„Codziennie Polskę tworzymy” to nazwa rocznego programu obchodów 100-lecia niepodległości naszego kraju. Inicjatywa składa się wiele elementów o zasięgu lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim. Ich naczelnym celem jest ukazanie Święta Niepodległości nie tylko w kontekście historycznym, lecz także w świetle codziennego życia i pracy każdego z nas na rzecz Ojczyzny, dziś i w przyszłości. Polska to przecież ludzie, ich historie i plany.

Data dodania artykułu: 2018-04-12
Autor artykułu: UM Szczecin
stat4u