SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Do Gdańska zawitała wreszcie wiosna... ruszyły płazy!
Jak co roku wraz z ociepleniem płazy rozpoczynają okres godowy i ruszają do pobliskich zbiorników wodnych. Na początku kwietnia pojawiły się już pierwsze sztuki. - Apelujemy do mieszkańców Gdańska, aby zwracali uwagę na płazy, wędrujące po drogach, aby umożliwić im bezpieczne przejście na drugą stronę jezdni – tłumaczy Marcin Tryksza z gdańskiego magistratu.

Już od 10 lat gdański Wydział Środowiska organizuje akcję pomocy dla tych pożytecznych zwierząt, będących w Polsce pod ochroną. Podobnie jak w latach ubiegłych, w znanych miejscach wędrówek płazów, szczególnie dla nich niebezpiecznych, rozstawiane są płotki, znaki i pułapki - wiaderka, a grupy wolontariuszy (między innymi z Fundacji Sprawni Inaczej) przenoszą płazy do zbiorników wodnych. Został także stworzony Płazi Patrol Interwencyjny, który przez całą dobę przyjmuje zgłoszenia dotyczące wędrówek żab i zagrożeń, jakie napotykają one na swojej drodze. Z dyżurnymi patrolu można skontaktować się telefonicznie, dzwoniąc pod numer 724 323 481. Dodajmy, że od wczoraj Płazi Patrol Interwencyjny wraz z zaprzyjaźnionym gronem społeczników przeniósł 2400 płazów.

Zagrożone są gatunki żab i ropuch, które wędrują do najbliższego zbiornika wodnego, by złożyć skrzek. Przeprawiając się przez jezdnię, która często znajduje się na ich trasie przemarszu, masowo giną pod kołami samochodów. Wpadają również w tzw. pułapki antropogeniczne, z których nie potrafią się wydostać. Takie pułapki to m.in. drogowe studzienki kanalizacyjne i deszczowe, kolektory, niezabezpieczone wykopy, czy zbiorniki wodne ze stromymi brzegami.

Działania związane z pomocą gdańskim płazom można śledzić na profilu facebookowym „Chronimy płazy Gdańska.”

Data dodania artykułu: 2018-04-12
Autor artykułu: UM Gdańsk
stat4u