SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla Pani Marii Śnitko
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski otrzymała Pani Maria Śnitko za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej. Odznaczenie, nadane przez Prezydenta RP, przekazał Sylwester Dąbrowski, Wicewojewoda Mazowiecki.

- To dla mnie zaszczyt, że mogę wręczyć odznaczenie nadane przez Prezydenta RP tak zasłużonej osobie. Pani patriotyczna postawa jest wzorem godnym do naśladowania. Chciałbym, aby młodzi ludzie uczyli się od osób, takich jak Pani, co znaczy być patriotą. Dziękuję Pani za tak niezwykły wkład w historię naszej ojczyzny - powiedział Wicewojewoda, Sylwester Dąbrowski.

Pani Maria Śnitko w czasie okupacji niemieckiej mieszkała wraz z rodziną na Podlasiu, w Kolonii Bujaki koło Siemiatycz. Od marca 1943 r. do czasu wkroczenia wojsk sowieckich w lipcu 1944 r. rodzina Smorczewskich ukrywała we własnym gospodarstwie rolnym w stodole i innych zabudowaniach gospodarczych 13-letniego uciekiniera z getta w Siemiatyczach, Borucha (Borisa) Kotlera.

Rodzina Smorczewskich pomagała znaleźć kryjówki oraz doraźnie w krótkim czasie ukrywała również innych Żydów, którym udało się uciec z niemieckich gett w Siemiatyczach i Drohiczynie (m.in. ukrywali Mosze Basza oraz Radzyńskiego z Siemiatycz).

Data dodania artykułu: 2018-04-20
Autor artykułu: Mazowiecki UW
stat4u