SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,S5 – budowa trwa
Dotychczas podjęte działania związane z budową drogi ekspresowej S5 na terenie naszego województwa oraz aktualny stan postepowań odszkodowawczych to tematy konferencji w KPUW.(17 -04-2018)

Przypomnę, że w ramach wykonania całego zadania – budowy drogi ekspresowej S5 – mamy 7 odcinków, 9 etapów. Poszczególne ZRID-y zostały wydane w roku 2017 i dzięki dobrej współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad jesteśmy już na etapie realizacji tego, na co ciężko pracowaliśmy przez ostatnie dwa lata – powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Wojewoda mówił także o kwestii wycen i wypłaty odszkodowań za nieruchomości znajdujące się na budowie trasy S5: To trudne przedsięwzięcie – łącznie mamy 2 tys. nieruchomości, przygotowanych zostało już 1200 operatów. Wśród nich 140 nieruchomości to budynki mieszkalne. W 2015 r. urząd wojewódzki ogłosił nabór na rzeczoznawców. Zgłosili się rzeczoznawcy, którzy mieli doświadczenie w branży drogowej z odpowiednimi referencjami, ok. 20 spośród nich pracuje teraz na S5, każdy ma do przygotowania mniej więcej taką samą ilość wycen. W tej chwili podjętych zostało 689 decyzji odszkodowawczych na 211 mln zł. Te liczby zmieniają się z dnia na dzień. W tej sprawie współpracujemy z samorządami i staramy się rozwiązywać problemy na bieżąco. Z naszych informacji wynika, że obecnie nie ma problemu z zabezpieczeniem lokali mieszkalnych dla poszczególnych osób. W przypadkach, gdzie np. jest nieuregulowany stan prawny nieruchomości samorządy przekazują lokale zastępcze. Wszystkim nam zależy, aby te inwestycje były realizowane sprawnie, w terminie i bez większych problemów. Nawiązując do protestu mieszkańców z jednego odcinka trasy informuję, że obecnie wpłynęło 56 wniosków o ponowne oszacowanie wartości nieruchomości od osób, które nie otrzymały jeszcze decyzji i te oceny są dokonywane przez 6 rzeczoznawców z listy. Wpłynęło także 6 odwołań do ministra infrastruktury, które dotyczą wielkości kwoty, decyzje w tej sprawie będą podjęte na poziomie ministerstwa. Urzędnicy nie mogą wpływać na kwoty oszacowań, oceny dokonują doświadczeni eksperci, my w te działania nie ingerujemy. Wojewoda nie wypłaca odszkodowań więc nie jest w żaden sposób zainteresowany "zaniżaniem" przyznanych kwot.

O szczegółach dotyczących trybu odszkodowań poinformował dyrektor Oddziału GDDKiA w Bydgoszczy Jarosław Gołębiewski: GDDKiA, jako płatnik, bezzwłocznie wypłaca bądź zaliczkę (w przypadku złożenia takiego wniosku) bądź całą kwotę odszkodowania w terminie do 14 dni, staramy się to robić wcześniej. Jeżeli chodzi o tzw. resztówki, czyli pozostawioną część działki, to właściciel musi wystąpić z wnioskiem o nabycie tej nieruchomości resztującej. Także na właścicielu spoczywa obowiązek udowodnienia, że nie może jej użytkować w sposób taki jak dotychczas. W kwestii części domów, które pozostają poza terenem inwestycji to my z urzędu tę część wyceniamy i jeżeli właściciel zgadza się z oszacowaną kwotą to wypłacamy ją na podstawie umowy cywilno-prawnej.

Dyrektor Gołębiewski mówił także o postępie prac na poszczególnych odcinkach trasy: Jeżeli chodzi o same roboty budowlane, to najbardziej zaawansowane są na odcinkach: Szubin-Jaroszewo, Jaroszewo-granica województwa, ale także Aleksandrowo-Tryszczyn. Prace trwają na wszystkich odcinkach, są prowadzone prace ziemne, wyburzenia, wykonywane są obiekty inżynierskie, fundamentowania, betonowania podpór i filarów, pojawiają się płyty nośne. W okolicach Świecia są elementy górnych przejść dla zwierząt. Na poszczególnych odcinkach pojawia się coraz więcej pracowników, średnio jest to ponad 250 osób na każdym odcinku. Mamy także coraz więcej zgłaszanych umów podwykonawczych.

Data dodania artykułu: 2018-04-23
Autor artykułu: Kujawsko-Pomorski UW
stat4u