SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,„Elektra" Statkiem Roku
Stocznia CRIST S.A. ma się czym pochwalić. Wybudowany w całości w gdyńskiej spółce, w pełni wyposażony prom hybrydowy typu „double-ended ferry" – P310 „Elektra” – wygrał nagrodę „Ship of the Year Award" w konkursie Marine Propulsion Awards 2018. Wyróżnienie dla „Elektry” zostało ogłoszone podczas konferencji „Sulphur Cap 2020", która odbyła się 17 kwietnia w Amsterdamie.

Jednostka została nominowana do konkursu przez zespół międzynarodowych ekspertów, a ostateczne zwycięstwo przyniosło jej oficjalnie głosowanie na witrynie konferencji Sulphur Cap 2020. W rywalizacji „Elektra” pokonała zbiornikowiec Shella z napędem dual-fuel „Cardissie” oraz jednostkę „Christophe de Margerie” – gazowiec LNG firmy Sovcomfot.

– Cieszymy się, że P310 „Elektra”, jednostka w całości zbudowana w naszej stoczni i zaprojektowana przez polskie biuro projektowe StoGda, wygrała główną nagrodę w tak prestiżowym konkursie. Traktujemy to jako wyróżnienie naszej ciężkiej pracy – mówi Tomasz Wrzask, PR & Marketing Manager, CRIST S.A.

„Elektra” to prom o rozmiarach 96 m długości i ponad 15 m szerokości obsługiwany przez zaledwie trzyosobową załogę. Podczas trudnych warunków pogodowych jednostka może być opcjonalnie napędzana trzema wysokoprężnymi i ekologicznymi silnikami w układzie dieslowo-elektrycznym. Pływający pomiędzy Nauvo a Parainen prom służy do transportu 90 pojazdów i maksymalnie 372 osób.

„Elektra” – została w całości zbudowana w stoczni CRIST S.A., na zamówienie fińskiego armatora Finferries. Projekt jednostki wykonało polskie biuro projektowe StoGda.

Dane techniczne:

Długość: 96,35 m

Szerokość: 15,2 m

Wysokość: 5 m

Zanurzenie: 3,5 m

Notacja klasy: DNV +1A1, R3, Car Ferry B, ICE 1B, PET, E0, Battery Power

Data dodania artykułu: 2018-04-25
Autor artykułu: UM Gdynia
stat4u