SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Żołnierze, bohaterowie, patroni w Gdyni
Uczniowie gdyńskiej podstawówki mieli niecodzienną okazję poznać patronów swojej szkoły. A to z okazji obchodów rocznicy 25-lecia nadania Szkole Podstawowej nr 26 imienia Żołnierzy Armii Krajowej

Honorowymi gośćmi czwartkowej uroczystości byli: Jerzy Grzywacz, Tomasz Kuplicki, Krystyna Cembrzyńska, Eugeniusz Wrochna i Józef Kwiatkowski, żołnierze AK i patroni gdyńskiej podstawówki.

Do kombatantów zwrócił się wiceprezydent Gdyni Marek Stępa: – Objęliście szkołę swoim patronatem, jesteście z nią żywo związani, uczestniczycie w spotkaniach z uczniami. Spotkaniach, w których następuje żywy przekaz z pokolenia na pokolenie. To jest niezwykle cenne, bo gwarantuje, że wartości, którym hołdowaliście, będą trwały.

– Jesteśmy pokoleniem odchodzącym i rodzi się pytanie: kto po nas o tych trudnych czasach okupacyjnych, trudnej walce o niepodległość będzie przypominał – mówi prof. Jerzy Grzywacz, prezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. – Dlatego ta szkoła jest dla nas taka ważna, bo wierzymy, że to wy, uczniowie, przechowacie pamięć o nas – dodaje.

Spotkania z kombatantami są dla młodzieży żywą lekcją historii i okazją do... przeprowadzenia wywiadu. Z Tadeuszem Butlerem, Krystyną Cembrzyńską i Eugeniuszem Wrochną rozmawiali uczniowie SP 26.

Data dodania artykułu: 2018-04-28
Autor artykułu: UM Gdynia
stat4u