SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Premier Mateusz Morawiecki w Pelplinie
Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki gościł dziś w Pelplinie. W Bibliotece Diecezjalnej spotkał się z mieszkańcami by porozmawiać o proponowanych zmianach (tzw. Piątka Morawieckiego- CIT dla małych firm, mały ZUS proporcjonalny do przychodów, wyprawka szkolna, nowy fundusz budowy dróg lokalnych, likwidacja barier dla osób niepełnosprawnych). – Obiecaliśmy, że system społeczny, gospodarczy będzie systemem równych szans i równych możliwości dla wszystkich ludzi – powiedział premier.

Prezesowi Rady Ministrów towarzyszył Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

- Do tej pory nie było takiego programu, który obejmowałby wprowadzenie udogodnień dla osób niepełnosprawnych, osób starszych na wszystkich płaszczyznach życia codziennego – w autobusach, tramwajach, budynkach użyteczności publicznej, budynkach mieszkalnych – podkreślał Premier RP mówiąc o programie Dostępność plus.

Prezes Rady Ministrów mówił także o inwestowaniu w drogi lokalne. - Zdecydowaliśmy się przeznaczyć na ten cel więcej środków, niż było do tej pory. Dzięki temu, podniesieniu wydatków i zmianie kryteriów, te środki mogą trafić do gmin i powiatów, które do tej pory nie mogły wnioskować ze względu na brak udziału własnych środków w dopłatach z budżetu centralnego. Jesienią tego roku zaproponujemy fundusz dróg lokalnych, w wysokości około 5 mld zł. Dzięki temu dostępność środków, już w tym roku, będzie najwyższa w historii w porównaniu do ostatnich 30 lat.

Premier poruszył także temat wyprawek szkolnych. - Dla każdego dziecka w wieku szkolnym, ucznia szkoły podstawowej, szkoły ponadpodstawowej zaproponowaliśmy od września tego roku wyprawkę szkolną w wysokości 300 zł. Ta wyprawka będzie dostępna co roku .

Na spotkaniu z mieszkańcami Pelplina Prezes Rady Ministrów mówił również o składkach na ZUS i o obniżeniu podatku CIT dla małych i średnich przedsiębiorców, których obroty sięgają 5 mln zł rocznie.

Data dodania artykułu: 2018-04-29
Autor artykułu: Pomorski UW
stat4u