SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Wiwat maj! Wiwat Polsko w Opolu
Najmłodszych musimy uczyć, że nasza flaga narodowa nie wzięła się z znikąd. Za nią stoi historia, za tym kryje się również krew wielu Polaków i, że z tej biało-czerwonej możemy być naprawdę dumni – mówiła wicewojewoda opolski Violetta Porowska, podczas wspólnego świętowania Dnia Flagi RP w Opolu.

Choć Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to, stosunkowo, młode święto, ustanowione przez Sejm w 2004 r. – co roku zrzesza coraz większą liczbę zwolenników i przyciąga uwagę osób nawet z zagranicy, w tym Polonii która tego dnia również obchodzi swoje święto.

Tegoroczne obchody Dnia Flagi, były na Opolszczyźnie wyjątkowe. Raz, że odbyły się one w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, dwa że chętnych do celebrowania tych dwóch dat nie brakowało.

2 maja równo o godzinie 10.00 pod Opolskim Urzędem Wojewódzkim, z inicjatywy wojewody opolskiego, podobnie jak w poprzednich latach, odbyło się uroczyste wciągnięcie biało-czerwonej flagi na masz w asyście wojska. W uroczystości tej udział wzięli m.in. wojewoda i wicewojewoda opolski, wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa oraz mundurowi, jak i mieszkańcy regionu, którzy otrzymali biało-czerwone chorągiewki.

Nie była to jednak jedyna uroczystość tego dnia w Opolu. Wicewojewoda opolski Violetta Porowska spotkała się z mieszkańcami regionu na opolskim rynku, podczas inicjatywy wspólnego układania flagi narodowej na płycie pod magistratem. Do wspólnej zabawy włączyli się wszyscy, bez względu na wiek. – Takie inicjatywy jak ta poranna pod Opolskim Urzędem Wojewódzkim, czy ta na opolskim rynku – są bardzo ważne dla kształtowania świadomości Polaków na temat naszej historii. Podczas takich spotkań wielu pytało mnie co oznaczają biało-czerwone barwy i dlaczego mamy być dumni z flagi? Odpowiedź jest prosta: Polacy są odważnymi ludźmi i przez stulecia pokazaliśmy, że domeną Polaków jest odwaga oraz duma. Dzisiaj jest się z czego cieszyć, jesteśmy wolnym i niepodległym narodem i właśnie w takie dni, jak ten, powinniśmy się wspólnie radować, także z myślą o przyszłych pokoleniach – komentowała wicewojewoda opolski.

Dzień Flagi obchodzony jest dziś w wielu miejscach województwa. W Moszczance trwają Wojewódzkie Obchody Dnia Flagi, którego organizatorem jest poseł na Sejm RP Katarzyna Czochara, wojewoda opolski Adriana Czubaka oraz sołectwo wsi Moszczanka. Biało-czerwone barwy świętowane będą do późnych godzin wieczornych w takt znanych gwiazd, m.in. Golec uOrkiestra, która zaprezentuje swój patriotyczny repertuar. Nad wydarzeniem tym swój patronat honorowy udzielił prezydent RP Andrzej Duda.

Po godzinie 15.00 w Opolu rozpoczęla się Majowka Kawaleryjska na osiedlu AK, podczas której delegacja Wojewody Opolskiego złożyła pod Pomnikiem gen. A.E. Fieldorfa "Nila" znicze oraz wieniec.

Data dodania artykułu: 2018-05-03
Autor artykułu: Opolski UW
stat4u