SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,











W śląskim wyjdą na zdrowie
Szpitale, które znalazły się poza tzw. „siecią” mają szansę na spore dofinansowanie. W ciągu najbliższych dni Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia (OW NFZ) ogłosi konkursy na dofinansowanie szpitali w zakresie reumatologii, dermatologii, wenerologii, geriatrii, endokrynologii, otorynolaryngologii dziecięcej i chorób wewnętrznych. Wyniki konkursów poznamy do 1 lipca 2018 roku. W tym roku tylko na ten cel zabezpieczonych jest 20 mln zł.

O poszerzeniu dostępu do leczenia mówili dziś podczas spotkania z dziennikarzami wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz dyrektor Śląskiego OW NFZ Jerzy Szafranowicz.

– W związku z trwającą Ogólnopolską Debatą o Zdrowiu, którą zainaugurował pan minister Szumowski, w naszym województwie również analizujemy potrzeby zdrowotne mieszkańców. Na podstawie umów, które zostały zawarte już w ramach „ustawy sieciowej” zostały wyciągnięte pewne wnioski – podkreślił wojewoda Wieczorek.

Jak zaznaczył Jerzy Szafranowicz, z końcem marca br. wygasły umowy na leczenie szpitalne w placówkach, które znalazły się poza systemem podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku oraz na początku tego roku ogłoszono ponad 50 postępowań w trybie konkursu ofert o udzielenia świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie szpitalne, w trybie hospitalizacji, hospitalizacji planowej i zespołu chirurgii jednego dnia. Część umów została aneksowana, aby mieć czas na znalezienie optymalnych rozwiązań dla pacjentów.

- Po przyjrzeniu się obecnej mapie świadczeń, przeprowadzeniu szczegółowych analiz oraz szeregu spotkań m.in. z wojewodą śląskim, przedstawicielami samorządów i placówek medycznych, a także po konsultacjach z mieszkańcami, podjąłem decyzję o ogłoszeniu kilkunastu dodatkowych postępowań w trybie konkursu ofert i rokowań – zapowiedział dyrektor Szafranowicz, który dodał, iż liczy, że placówki, do których skierowane będą konkursy, zdecydują się wziąć w nich udział. Jak dodaje, podjęte analizy wskazały również na konieczność zapewnienia dodatkowych świadczeń dla pacjentów w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii w ramach trzech obszarów kontraktowania: Siemianowice Śląskie, Katowice i Częstochowa. Podobnie w przypadku Izby Przyjęć, gdzie planowane obszary kontraktowania to: Siemianowice Śląskie, Katowice i Gliwice.

- Liczymy na to, że ogłoszenie dodatkowych postępowań na realizację świadczeń udzielanych przez wyjazdowy zespół sanitarny typu N (karetka neonatologiczna) dla obszaru północnego i południowego województwa śląskiego wyjdzie naprzeciw potrzebom najmłodszych pacjentów – mówił Jerzy Szafranowicz.

W latach 2018–2024 zgodnie z ustawą zwiększającą nakłady na zdrowie do 6 procent PKB rząd planuje przekazać na zdrowie ponad 830 miliardów złotych. To oznacza, że dodatkowe środki finansowe zostaną przekazane także na leczenie mieszkańców województwa śląskiego.

Od 1 października 2017 r. w Polsce funkcjonuje system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Od tego czasu placówki włączone do tzw. „sieci szpitali” zabezpieczają dostęp do opieki zdrowotnej w zakresie leczenia szpitalnego. Zapowiedziane konkursy dla szpitali spoza „sieci”, mają dopełnić mapę zabezpieczenia świadczeń PSZ.

Data dodania artykułu: 2018-05-14
Autor artykułu: Śląski UW
























stat4u