SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Pamiętamy o Bohaterach spod Monte Cassino
W Opolu odbyły się uroczyste obchody z okazji 74. rocznicy bitwy o Monte Cassino. W wydarzeniu wzięła udział wicewojewoda opolski Violetta Porowska, która złożyła kwiaty pod pamiątkową tablicą, a także przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, grup rekonstrukcyjnych. Uroczystości uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

12 maja 1944 roku rozpoczęła się operacja „Honker”, którego efektem było zdobycie z rąk niemieckich 18 maja klasztoru na Monte Cassino. Dokonał tego 2 Korpus Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Jednym z oddziałów biorących udział w walkach był Pułk 4 Pancerny „Skorpion” pod dowództwem płk. Stanisława Glińskiego, który spoczywa pochowany na cmentarzu w Opolu. W ramach kultywowania pamięci o nim, a także o wszystkich bohaterach, którzy oddali swoje życie za wolną ojczyznę, stowarzyszenie „Pancerny Skorpion” z Opola co roku organizuje podniosłe uroczystości.

-Mamy niezwykłe szczęście. Szczęście, którego nie zaznało żadne z żyjących przez ostatnie 200 lat pokoleń Polaków. Żyjemy w wolnej Ojczyźnie. Nasz patriotyzm powinien być zbudowany na fundamencie szacunku, pamięci i wdzięczności dla naszych poprzedników, którzy miłość do Polski musieli przypieczętować ofiarą zdrowia i życia, ale głównym obszarem naszej patriotycznej służby dnia dzisiejszego powinna być obywatelska aktywność wzmacniająca państwo, scalająca naród, budująca pozycję Polski i Polaków w świecie, należycie kształtująca młode pokolenie Polaków. – mówi Violetta Porowska.

Data dodania artykułu: 2018-05-14
Autor artykułu: Opolski UW
stat4u