SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,"Ojcowie Niepodległości" w katowickim MCK
W siedzibie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach miał miejsce wernisaż wystawy pn. „Ojcowie Niepodległości”. Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka.

Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty i Ignacy Daszyński – to postaci, które pomimo przynależności do różnych grup społecznych oraz prezentowania odmiennych poglądów politycznych, połączyło jedno – marzenie o wolnej, niepodległej Polsce. Sylwetki właśnie tych narodowych bohaterów przedstawia przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej ekspozycja. Na 10 trzyplanszowych ekspozytorach znaleźć można zdjęcia prezentujące liderów walki o wolną Polskę w rzeczywistej skali, ich biogramy, archiwalne fotografie czy też kalendarium najistotniejszych wydarzeń oraz kopie dokumentów związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Całość uzupełnia mapa prezentująca kształtowanie się polskich granic w latach 1918 – 1923.

– Można by powiedzieć, że oni stoją bardzo blisko siebie, że być może w realnym życiu byłoby to trudne z uwagi na ich charaktery, punt widzenia, temperament. Ale każdemu z nich przyświecała jedna, najważniejsza idea – silne, niepodległe, demokratyczne państwo polskie – mówił podczas dzisiejszego wernisażu wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Wystawę otworzył uroczyście dyrektor Oddziału IPN w Katowicach dr Andrzej Sznajder, a w wydarzeniu uczestniczyli m.in. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski i wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

Ekspozycja została przygotowana w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a jej autorami są dr Zofia Fenrych i Mateusz Lipko. Do końca roku wystawa ma zostać zaprezentowana na terenie ok. 20 miejscowości w województwie śląskim, m.in. w Bieruniu, Bytomiu, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Jastrzębiu-Zdroju, Katowicach, Lędzinach, Rudzie Śląskiej, Sosnowcu, Tarnowskich Górach i Tychach.

Data dodania artykułu: 2018-05-14
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u