SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Premier Morawiecki gościem EKG
Z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego odbywa się drugi dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (EKG). Podczas wizyty w stolicy województwa Prezesowi Rady Ministrów towarzyszą wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz wicewojewodowie Jan Chrząszcz i Mariusz Trepka.

Tworzymy środowisko sprzyjające małym i średnim firmom. Domagamy się równego płacenia podatku przez wielkie przedsiębiorstwa. Poprzez nasze działania na podażowej stronie gospodarki narodowej obniżyliśmy podatki dla małych firm. Podatek CIT najpierw z 19 proc. na 15 proc, teraz z 15 proc. obniżamy na 9 proc. Mimo to, CIT rośnie – podkreślił szef rządu.

W Konstytucji Biznesu stworzyliśmy szereg mechanizmów, które mają ułatwiać prowadzenie biznesu właśnie małym firmom - tym najmniejszym. Po to, żeby łatwiej było je tworzyć, rozwijać i łatwiej było o ich ekspansje zagraniczną – wyjaśniał.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, iż obecnie rządzący obóz polityczny przebudował polską politykę gospodarczą, finansową oraz model gospodarczy, tak aby z firm mikro wyrastały małe, z małych - średnie, ze średnich - bardzo duże, a może nawet championi międzynarodowi.

Dzisiaj mamy świat, który boryka się z ogromnymi nierównościami i nierównowagami. Po kryzysie coraz więcej państw rozumie, że potrzebna jest solidarność społeczna, że społeczeństwo i gospodarka to awers i rewers tej samej monety. Coraz więcej państw rozumie też, że wsparcie dla lokalnego kapitału, dla małych firm, powinno odbywać się poprzez różne mechanizmy – wyjaśniał szef rządu. Tłumaczył, że wyrównywanie szans powinno odbywać się m.in. przez realizowanie rządowych działań, takich jak preferencje podatkowe dla najmniejszych i średnich firm.

Chcemy wspierać polski kapitał, polską własność, i doprowadzić do tego, by było jak najwięcej takich małych firm, które stają się większe, wybijają się na innowacyjność – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że rząd tworzy środowisko, które ma być sprzyjające startupom, małym i średnim polskim firmom. To nie tylko podatek CIT, to również dla tych najmniejszych nowe warunki płacenia ZUS. Dla tych, którzy mają bardzo niewielkie przychody, takich mikro-startupów do 2,5 krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 5 tys. 300 zł, ZUS będzie po nowym roku bardziej proporcjonalnie naliczany – mówił Prezes Rady Ministrów.

Skuteczna walka rządu z oszustami podatkowymi Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że w jednym roku rządów Zjednoczonej Prawicy dochody z podatków VAT, CIT i PIT wzrosły o 40 mld zł. Jak podkreślił szef rządu to więcej niż wydajemy na nasz program społeczny Rodzina 500 Plus, na wiele programów inwestycyjnych.

Dodał, że poprzez walkę z oszustami VAT ratujemy wiele firm i dziękował tym, którzy przyczynili się do wyszukiwania luk w podatku VAT, w tym informatykom i skarbowcom, którzy są prawdziwymi twórcami tego sukcesu wielkiego uszczelnienia VAT.

Staramy się pomagać małym firmom, równo traktować wielkich, a jednocześnie zwalczać przestępczość we wszystkich możliwych wymiarach, głównie poprzez nowoczesne instrumenty informatyczne – mówił premier.

Wspieramy sektor mniejszych i średnich firm Istotny jest dla nas kontekst społeczny oraz pragmatyczne podejście do gospodarki: szanowanie pracownika, wynagrodzenia na poziomie minimalnym. Inwestowanie w kapitał ludzki daje większą szansę na nowoczesność. To jest filozofia, którą bardzo mocno promujemy poprzez dowartościowanie startupów, małych firm, pracowników – oświadczył szef rządu.

Jak powiedział premier Mateusz Morawiecki, patrzymy na całość gospodarki, jako mechanizm naczyń połączonych w wielu miejscach - w taki sposób to traktujemy i to jest moja filozofia działania w wielu obszarach gospodarczych, którą chcę się kierować.

Polska za 10 lat będzie krajem high-tech, który będzie zdumiewał inne państwa i wiele firm na świecie swoją nowoczesnością i innowacyjnością. To może się stać tylko dzięki wam i dobrej współpracy między wami, a całym środowiskiem gospodarczym, które w dużym stopniu zależy od państwa polskiego i społeczeństwa. Wierzę w ten sukces i tego Wam życzę – zakończył swoje wystąpienie premier Mateusz Morawiecki.

Wczoraj w katowickim Spodku rozpoczęła się jubileuszowa, dziesiąta już, edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Wydarzenie, w którym ma wziąć udział ponad 9 tys. gości, potrwa do 16 maja.

EKG to największe spotkanie biznesowe w regionie Europy Centralnej, w którym uczestniczą osobistości świata polityki, biznesu i nauki. W ramach tego przedsięwzięcia odbędzie się ponad 150 sesji z udziałem przeszło 900 prelegentów.

Podczas EKG, w opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy. Założeniem kongresu jest, aby agenda dyskusji wyprzedzała bieżącą rzeczywistość. Dlatego wśród tematów debat kluczową rolę będą zajmować m.in. nowe technologie, digitalizacja, robotyzacja, sztuczna inteligencja, czy nawet e-sport. Już po raz trzeci towarzyszyć EKG będą European Start-up Days. W ramach tej imprezy zaprezentuje się setka najlepszych start-upów, wyłonionych w konkursie Start-up Challenge spośród blisko 200 zgłoszeń.

/z wykorzystaniem materiałów ze strony internetowej: www.premier.gov.pl/

Data dodania artykułu: 2018-05-18
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u