SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Wojewódzkie Obchody Święta Straży Granicznej
W Zielonej Górze odbyły się Wojewódzkie Obchody Święta Straży Granicznej. W uroczystościach uczestniczył Wojewoda Lubuski.

Uroczyste Wojewódzkie Obchody Święta Straży Graniczej rozpoczęła Msza Św. w Kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze. Następnie zebrani goście udali się na Plac Bohaterów. Tam wręczone zostały odznaczenia i wyróżnienia funkcjonariuszom Straży Granicznej.

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak podczas uroczystości przypomniał, że Straż Graniczna jest kontynuatorem Korpusu Ochrony Pogranicza, który powstał w 1924 roku i wciąż ma do wypełnienia ważną misję państwową i społeczną:

- Pełnicie dzisiaj służbę w czasie niełatwym dla Europy, kiedy istnieje ogromna presja migracyjna. Nie w każdym punkcie Europy potrafiono sobie z tym poradzić. My Polacy czujemy się bezpiecznie dzięki Wam, dzięki Waszej profesjonalnej i pełnej zaangażowania służbie. Województwo lubuskie jest przykładem doskonałej współpracy wszystkich służb mundurowych – dodał Wojewoda Władysław Dajczak.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński w specjalnym liście skierowanym do funkcjonariuszy i pracowników Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej napisał: Święto Straży Granicznej jest doskonałą okazją by złożyć słowa szacunku i podziękowania za ciężką i odpowiedzialną służbę. Każdego dnia, niezależnie od warunków pogodowych zabezpieczacie ponad 700 km granicy państwowej Polski. Działając samodzielnie oraz we współpracy z innymi służbami zwalczacie przestępczość gospodarczą i narkotykową, także tę o wymiarze międzynarodowym. To na Was spoczywa obowiązek zabezpieczenia szczelności granicy zewnętrznej Unii Europejskiej. Straż Graniczna konsekwentnie umacnia swój potencjał. W ramach opracowanego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji programu modernizacji służb mundurowych, Straż Graniczna w latach 2017-2020 otrzyma niemal 1, 3 mld zł.

Podczas uroczystości w Zielonej Górze wręczono:

- 3 złote i 4 srebrne Medale za Długoletnią Służbę,

- 2 srebrne i 7 brązowych Medali za Zasługi dla Straży Granicznej,

- 7 odznak Straży Granicznej,

-13 aktów mianowania na kolejne stopnie w korpusie oficerów Straży Granicznej,

- 8 aktów mianowania na pierwszy stopień w korpusie chorążych Straży Granicznej,

- 23 akty mianowania na kolejne stopnie Straży Granicznej w korpusie chorążych,

- 5 aktów mianowania na kolejne stopnie w korpusie podoficerów Straży Granicznej.

- 81 pamiątkowych odznak NoOSG, którą otrzymał również m.in.: Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak i Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp. inspektor Jarosław Janiak.

Data dodania artykułu: 2018-05-19
Autor artykułu: Lubuski UW
stat4u