SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Premier RP pożegnał „Dar Młodzieży"
Ta fregata pod pełnymi żaglami niech zachwyca was swoim pięknem, niech zachwyca cały świat – powiedział Premier RP Mateusz Morawiecki podczas pożegnania „Daru Młodzieży”, który dziś z portu w Gdyni wyruszył w „Rejs Niepodległości” dookoła świata. W uroczystości obok setek mieszkańców, rodzin, przyjaciół załogi uczestniczyli także m.in. wicepremier Piotr Gliński, minister Marek Gróbarczyk, wojewoda Dariusz Drelich i kpt. Zbigniew Sulatycki. Mszę św. koncelebrował metropolita gdański abp. Leszek Sławoj Głódź.

Wcześniej szef rządu wziął udział w posiedzeniu Konwentu Morskiego w Gdyni. - Mamy cztery razy słabszy przemysł morski niż przed II wojną światową, a tym samym granica morska naszego kraju jest prawie cztery razy dłuższa . To smutne dziedzictwo III Rzeczpospolitej– powiedział Mateusz Morawiecki.

Prezes Rady Ministrów zapewnił, że rząd wspiera przemysł morski oraz inwestuje w jego rozwój. Jako przykład podał wykupienie od syndyka stoczni w Gdyni oraz wsparcie skierowane do portu w Gdańsku.

Premier ocenił, że rozwój nowoczesnych gałęzi przemysłu morskiego jest szansą Polski na powrót do grona liderów gospodarki morskiej w Europie. Zanim to nastąpi, Polskę czeka co najmniej dekada nadrabiania zaległości, ale po 10 lub 20 latach polskie porty powinny być – obok Hamburga – uznawane za jedne z najważniejszych w Europie – zaznaczył. Jak dodał, aby tego dokonać, trzeba otworzyć się na innowacje oraz ludzi młodych.

Data dodania artykułu: 2018-05-20
Autor artykułu: Pomorski UW
stat4u